Prihlásiť

Analýza: Kôň s lesníckou tradíciou je "zachránený"...

V uplynulých dvoch týždňoch sa rozhodovalo o tom, ako sa dva rezorty dohodnú na spravovaní majetku na Muránskej planine a Dobšinej, kde LESY Slovenskej republiky, štátny podnik doteraz vykonávali chov uznaného chráneného norika muránskeho typu. Chov sa realizoval dlhé roky na jednej z organizačných zložiek LESY Slovenskej republiky, štátny podnik - na odštepnom závode Gemer na Stredisku chovu koní Dobšiná. Chov bol lokalizovaný na Veľkú lúku pri Muráni a Dobšinej.

Doporučený Ilustrační foto: FB profil Ing. Alexandra Čarného Ilustrační foto: FB profil Ing. Alexandra Čarného

Chov bol v roku 1995 uznaný za šľachtiteľský chov a v roku 1997 bol vyhlásený za chránený. V chove je približne 190 koní. Boli roky, keď ich bolo aj 350 ks. Počet kobýl v základnom stáde matiek bol v roku 1998 vyše 110 ks. V posledných rokoch sa stabilizoval na úrovni 55 - 60 kobýl. V rámci chovu podnik vykonával plemenitbu a chov žriebät, kŕmenie koní, výcvik mladých koní, výrobu sena a servisné činnosti.

V Dobšinej sú ustajnené plemenné žrebce, plemenné kobyly so žriebätami do odstavu a kobyly od jedného roku do predaja, resp. zaradenia do stáda matiek. Na Veľkej lúke sú ustajnené žriebätá od odstavu do jedného roku bez rozdielu pohlavia a žrebce a valachy od jedného roka do predaja. V letnom období sú kone chované výlučne na pastve, pričom mladé kone aj nocujú vonku v ohradách. Kobyly so žriebätami sa na noc vracajú na hospodársky dvor, kde sú dokrmované jadrovými krmivami. Chovné kobyly sú na pastve bez návratu do maštale v období mesiacov august a september.

Chovné žrebce sú chované na maštali senom a jadrovým krmivom. V pripúšťacom období sú pravidelne priahané a majú tiež možnosť menšieho výbehu v exteriéri. V zimnom období tvorí hlavnú časť krmiva seno, ktoré je doplňované jadrovým krmivom. Aj v zimnom období sú kone väčšinu času vonku vo výbehoch a do maštalí sa sťahujú len v nepriaznivom počasí. Ako vidieť, v chove koní je nastavený systém a deliť výrobu na Veľkú lúku samostatne a Dobšinú samostatne by bol absolútny nezmysel.

Chov i doteraz viedli skúsení chovatelia a personál. Priame náklady na chov znášali vždy doteraz LESY Slovenskej republiky, štátny podnik na úkor lepšieho hospodárskeho výsledku v čisto lesníckych činnostiach. Tieto náklady sa vždy pohybovali od 900 tisíc. do približne 1,1 mil. eur. Celé stredisko vedie vedúci správy chovu koní. K dispozícii má 5 THP s rôznou náplňou práce. Dvaja z nich majú na starosti hospodárske dvory. Robotnícke kategórie nie sú obsadené tak, ako stanovujú tabuľkové počty. Noví zamestnanci sa ku koňom nehrnú. Výsledok hospodárenia bol napr. v rokoch 2019-2020 vo výške straty - 650 000 eur.

V roku 2021 napr. podnik čerpal finančnú pomoc na chov koní z rezortu pôdohospodárstva vo výške 592 000 eur podľa platného výnosu, zároveň aj realizoval opravy budov vo výške 250 000 eur, dosiahnutý výsledok v tom roku bol - 345 000 eur. Bez podpory ako vidieť je chov koní stratový. Cena norika sa napr. v rokoch 2009 - 2017 pohybovala na úrovni približne 1800 eur, v rokoch 2018 - 2019 na úrovni približne 2000 eur a v rokoch 2020 - 2022 na úrovni 2200 eur. Ceny sú za plnohodnotného 4 ročného koňa po 3 mesačnom výcviku vrátane DPH. Cena ťažných koní sa na slovenskom trhu pohybuje v rozmedzí 1500 - 3000 eur. Závisí od kvality koňa, veku, dĺžky výcviku a dĺžky práce v lese. Ceny koní určených na plemenitbu sú výrazne vyššie a tvoria sa dohodou zmluvných strán.

Narazila však kosa na kameň! Nadobudnutím platnosti a účinnosti zákona č. 6/2022 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov (31.03.2022) a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony sa malo postupne pristúpiť k prevodu majetku v prospech správ národných parkov, ktoré mali vzniknúť podľa § 104i ods. 1 zákona č. 543/2002 Z. z. Dňom 01.04.2022 na jednotlivé správy národných parkov vrátane Správy Národného parku Muránska planina so sídlom v Revúcej (ďalej len „Správa NP“) mal do správy prejsť nehnuteľný majetok vo vlastníctve štátu, nachádzajúci sa na území národných parkov, vrátane práv a povinností dovtedajšieho správcu, ktoré súviseli so správou prechádzajúceho majetku a do správy mal takisto prejsť spolu s nehnuteľným majetkom aj nehnuteľný majetku mimo národných parkov aj hnuteľný majetok, ktorý bezprostredne slúži alebo je potrebný na zabezpečenie správy prechádzajúceho nehnuteľného majetku na plnenie úloh správ národných parkov – administratívne budovy, hospodárske budovy, pozemky, motorové vozidlá, materiálno-technické vybavenie atď.

V prospech Správy NP mali prejsť nielen nehnuteľnosti (budovy, resp. stavby), ktoré boli zapísané v katastri nehnuteľností, ale aj stavby, ktoré neboli evidované v katastri nehnuteľností (kôlne, studne, kanalizačné šachty, rozvodne el. napätia, transformátory, inžinierske stavby a siete – cesty, elektrické, plynové rozvody, odpady a pod). O odovzdaní majetku bol vyhotovený protokol o prechode správy majetku a s tým súvisiacich práv a povinností uzatvorený na základe § 104i ods. 9 zákona č. 543/2002 Z. z. a § 51 Občianskeho zákonníka. V súvislosti s úlohami vyplývajúcimi z nariadenia vlády SR č. 278/2022 Z. z., ktorým bol vyhlásený Národný park Muránska planina, jeho zóny a ochranné pásmo s cieľom riešenia problematiky prechodu správy majetku vo vlastníctve štátu podľa zákona č. 543/2002 Z. z. – Strediska chovu koní plemena norik muránskeho typu Dobšiná sa 21.12. 2022 uskutočnilo jedenáste rokovanie medzirezortnej komisie k prechodu pozemkov a iného nehnuteľného majetku vo vlastníctve štátu v národných parkoch a súvisiaceho majetku do správy správ národných parkov.

Zo záverov uvedeného rokovania vyplynula úloha pre Správu NP, LESY Slovenskej republiky, štátny podnik a odbor riadenia národných parkov Ministerstva životného prostredia SR, pripraviť model spolupráce pri chove norika muránskeho typu plne zachovávajúci prevádzku strediska Dobšiná, vrátane návrhov postupu riešenia s cieľom zachovania a zabezpečenia funkčnosti strediska Dobšiná, pričom podrobnosti mali byť upravené v delimitačnom protokole alebo osobitnej dohode. Dňa 02. 01. 2023 nadobudol účinnosť protokol o prechode správy majetku a s tým súvisiacich práv a povinností uzavretý po vyhlásení NP podľa § 104i ods. 6 zákona č. 543/2002 Z. z.

Na základe uvedeného protokolu Správa NP, ako preberajúca organizácia v pôsobnosti rezortu životného prostredia SR, neprevzala zo správy LESY Slovenskej republiky, štátny podnik do svojej správy dvor Dobšiná na stredisku Dobšiná, a tiež personálne kapacity (zamestnancov), kone a hnuteľný majetok viazaný k chovu koní na stredisku Veľká lúka. Účastníci protokolu sa zároveň zaviazali v lehote 60 dní odo dňa účinnosti protokolu uzavrieť dohodu k zabezpečeniu chovu koní plemena norik muránskeho typu, na základe ktorej sa obe strany zaviažu udržiavať chov tohto chráneného plemena koní a zároveň spolupodieľať sa na jeho financovaní.

Súčasťou uvedenej dohody mala byť aj miera spolufinancovania zabezpečenia chovu koní, pričom Správa NP sa zaviazala za týmto účelom uhradiť LESY Slovenskej republiky, štátny podnik v roku 2023 sumu vo výške najmenej 200 tis. eur. Ministerstvo životného prostredia SR pôvodne (pred začiatkom procesu delimitácie) deklarovalo, že je pripravené aj na alternatívu úplného prevzatia chovu koní norika muránskeho typu. Po oboznámení sa so stavom počas procesu delimitácie a tesne pred uzatvorením delimitačných protokolov, Ministerstvo životného prostredia SR odmietlo prevziať tento chov ako celok.

Ešte návrh tohto protokolu v znení k 30.12.2022 obsahoval prechod chovu koní norika muránskeho typu v plnom rozsahu (vrátane oboch lokalít - dvorov na Veľkej lúke pri Muráni a v Dobšinej), avšak z dôvodu neakceptovania tohto návrhu protokolu a zákona č. 543/2002 Z. z. zo strany Ministerstva životného prostredia SR došlo na poslednú chvíľu k úprave protokolu. Aby nedošlo k nenahraditeľným škodám na chove koní, následne LESY Slovenskej republiky, štátny podnik zabezpečovali aj naďalej starostlivosť o kone, zamestnancov, hnuteľný a nehnuteľný majetok, ktorý odmietla Správa NP prevziať. S cieľom zabezpečenia systémového riešenia danej záležitosti, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na operatívnej porade vedenia MPRV SR 02.01.2023 uložil príslušným útvarom úlohu, aby predložili na rokovanie porady vedenia ministerstva návrh na začlenenie chovu norika muránskeho typu z organizačnej zložky OZ Gemer do Národného žrebčína Topoľčianky, štátny podnik.

Materiál upozornil aj na osobitné riziko, ktorým bolo to, že predmetom delimitačného procesu sa nestal všetok majetok jednoznačne súvisiaci so zabezpečením chovu koní norika muránskeho typu, tak ako určoval zákon č. 543/2002 Z. z. Z dôvodu toho, že k dohode medzi Správou NP a LESY Slovenskej republiky, štátny podnik nedošlo, 28.02.2023 sa uskutočnilo dvanáste zasadnutie komisie, na ktorom bola prijatá úloha pre LESY Slovenskej republiky, štátny podnik a Správu NP, aby uzatvorili dodatok k delimitačnému protokolu, ktorým sa predĺži lehota na uzatvorenie dohody k zabezpečeniu chovu plemena norik muránskeho typu o 15 dní.

Pretože Ministerstvo životného prostredia SR neprevzalo podľa zákona č. 543/2002 Z. z. všetok majetok (Dobšiná), kone ani personál (zamestnancov, ktorí sa o nich starajú), vystavilo LESY Slovenskej republiky, štátny podnik možným súdnym konaniam v oblasti pracovno-právnych vzťahov v prípade prípadného pracovného úrazu. Dvaja rezortní ministri sa v utorok 11.4.2023 dohodli, že chov jedinečného plemena vyšľachteného na prácu v náročnom lesnom teréne a pri lesných prácach, ktoré umožňujú starostlivosť o lesy ostane na Veľkej lúke pri Muráni. Ide celkom o 43 žrebcov a valachov.

Dňa 12.04.2023 sa uskutočnilo trináste zasadnutie komisie. Na jej zasadnutí boli v nadväznosti na dohodu rezortných ministrov prijaté tieto súhlasné závery predsedu a podpredsedu komisie:

1. Ministerstvo životného prostredia SR rešpektuje rozhodnutie Ministerstva pôdohospodárstva SR, že stredisko Dobšiná vrátane dvora Veľká lúka pri Muráni zostane zachované, pričom s účinnosťou od 01. 01. 2024 chov týchto koní bude delimitovaný pod správu Národného žrebčína Topoľčianky, štátny podnik, čo nebude mať vplyv na zachovanie ich prevádzky.

2. Ministerstvo životného prostredia SR a Správa NP budú rešpektovať dohodu o delegovanej činnosti, ktorú uzatvoria LESY Slovenskej republiky, štátny podnik a Národný žrebčín Topoľčianky, štátny podnik.

3. Správa NP a Národný žrebčín Topoľčianky, štátny podnik. spoločne uzatvoria zmluvu o bezodplatnom užívaní nehnuteľného majetku štátu v správe Správy NP súvisiaceho s chovom koní norik muránskeho typu a potrebného na prevádzku strediska Dobšiná.

4. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR do 13.04.2023 do 10.00 hod. zašle Ministerstvu životného prostredia SR SR návrh zmluvy o bezodplatnom užívaní majetku na pripomienkovanie a Ministerstvo životného prostredia SR zašle späť prípadné pripomienky obratom.

5. Správa NP a Národný žrebčín Topoľčianky, štátny podnik. spoločne uzatvoria zmluvu o poskytnutí finančného príspevku na chov koní norik muránskeho typu v Národnom žrebčíne Topoľčianky, štátny podnik. v sume 300.000,- eur ročne.

6. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR zašle do 13.04.2023 do 10.00 hod. Ministerstvu životného prostredia SR návrh zmluvy o poskytnutí finančného príspevku na pripomienkovanie a Ministerstvo životného prostredia SR zašle svoje prípadné pripomienky obratom.

7. Správa NP a LESY Slovenskej republiky, štátny podnik spoločne do 14.04.2023 uzatvoria dodatok k delimitačnému protokolu, ktorý bude reflektovať, že z dôvodu uzatvorenia dohody o delegovanej činnosti uzatvorenej medzi LESY Slovenskej republiky, štátny podnik a Národným žrebčínom Topoľčianky, štátny podnik dôjde k plneniu predpokladanému v ustanoveniach protokolu týkajúcich sa chovu koní norik muránskeho typu iným spôsobom, a to prostredníctvom Správy NP a Národného žrebčína Topoľčianky, štátny podnik..

Úlohy uvedené na 12. zasadnutí komisie boli splnené a dohody a zmluvy boli 14.04.2023 podpísané a zverejnené v Centrálnom registri zmlúv....

Ing. Alexander Čarný

Zdroj: Status autora na sociálnej sieti

Redakčná úprava: Lesmedium.sk 

Naposledy zmenené: pondelok, 24 apríl 2023 07:49
Prečítané: 4932
(8 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

TÝŽDŇOVKA: Urbárnici z Vyšnej Boce nepustili do gatí a dnes sú vďaka výsledkom ich práce na plochách po kalamite namiesto vývratov a suchárov vitálne a zmiešané mladé lesné porasty

TÝŽDŇOVKA: Urbárnici z Vyšnej Boce nepustili do gatí a dnes sú vďaka…

Aktuálne

Zobrazenie:13776

S predsedom Spolku bývalých urbárnikov Pozemkové spoločenstvo Vyšná Boca Ing. Pavlom Zacharovským a odborným lesným hospodárom i lesníkom v jednej osobe Ing. Jozefom Gracíkom...

TÝŽDŇOVKA: Na aukciách dreva padajú rekordy, speňaženie je v porovnaní s cenníkovými cenami priemerne o 30 percent vyššie

TÝŽDŇOVKA: Na aukciách dreva padajú rekordy, speňaženie je v porovnaní s cenníkovými…

Aktuálne

Zobrazenie:13017

Tento týždeň v pondelok vyhodnotili košickí mestskí lesníci aukciu dreva, ktorá sa uskutočnila od 19. do 22. novembra na Expedičnom sklade...

Názor: Verejnosť má právo poznať pravdu, ktorú ochranári skrývajú pod svojou maskou

Názor: Verejnosť má právo poznať pravdu, ktorú ochranári skrývajú pod svojou maskou

Aktuálne

Zobrazenie:10866

V dnešných časoch, keby lesná zver nespôsobovala žiadne škody, nemuselo by sa nič robiť. V opačnom prípade, keď zver spôsobuje škody v lese...

TÝŽDŇOVKA: Lesníci a poľovníci držia v porastoch urbáru Liptovská Sielnica škody zverou na uzde, spoločne kladú dôraz na ochranu lesa

TÝŽDŇOVKA: Lesníci a poľovníci držia v porastoch urbáru Liptovská Sielnica škody zverou…

Aktuálne

Zobrazenie:9133

Pred niekoľkými dňami som sa stretol so zástupcami Pozemkového spoločenstva urbariátu v Liptovskej Sielnici. Tento týždeň som spracoval zo získaných podkladov...

Vojenskí lesníci sa podieľajú na vývoji pásového lesného stroja: Ľahký, užitočný a ekologický, v štádiu funkčného modelu, pomôže pri výchove lesa

Vojenskí lesníci sa podieľajú na vývoji pásového lesného stroja: Ľahký, užitočný a…

O čom sa píše

Zobrazenie:9007

Štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR na sociálnej sieti uvádza, že rast ekonomickej a ekologickej náročnosti sa samozrejme premieta...

Agrorezort: Povolenie mimoriadneho lovu diviačej zveri a ostatnej raticovej zveri v čase ochrany

Agrorezort: Povolenie mimoriadneho lovu diviačej zveri a ostatnej raticovej zveri v čase…

O čom sa píše

Zobrazenie:6657

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky podľa § 72 písm. m) zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a...

Hlavné správy

TÝŽDŇOVKA: Vianočný darček a novoročné želanie - návrat k vzájomnému rešpektu a všeobecnej úcte k odbornosti a profesionalite

TÝŽDŇOVKA: Vianočný darček a novoročné želanie - návrat k vzájomnému rešpektu a…

Aktuálne

Začiatkom tohto mesiaca zverejnilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku výsledky Národnej správy Eurobarometra, podľa ktorých je so životom, ktorý vedú...

Prečítajte si viac
LESY SR o obnove lesov na Horehroní: Vytvorenie zmiešaných porastov novej generácie – zabezpečia rovnováhu medzi potrebami prírody a spoločnosti

LESY SR o obnove lesov na Horehroní: Vytvorenie zmiešaných porastov novej generácie…

O čom sa píše

Štátny podnik LESY SR sa dlhodobo zameriava na obnovu lesov a udržateľné riešenia na Horehroní. Horehronie je jedným z najvýznamnejších lesníckych regiónov na Slovensku a vyznačuje...

Prečítajte si viac
Vedec o téme klimatickej zmeny, ktorá existovala aj pred ľudskou civilizáciou: Degradovala na krčmovú diskusiu

Vedec o téme klimatickej zmeny, ktorá existovala aj pred ľudskou civilizáciou: Degradovala…

O čom sa píše

Téma klimatickej zmeny, o ktorej sa v spoločnosti čoraz viac rozpráva, je fascinujúca, zároveň frustrujúca a trocha aj desivá. O tejto téme povedal viac...

Prečítajte si viac
Senzácia z listnatého lesa: Bukové vlákna na prehliadkové mólo

Senzácia z listnatého lesa: Bukové vlákna na prehliadkové mólo

O čom sa píše

Z výrobnej linky v Göppingene zišli prvé textilné vlákna z bukového dreva, ktorých využitie je rôznorodé: textil, interiérové vybavenie a...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora