Ako sú na tom naše lesy
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky pravidelne predložilo Európskej komisii národné údaje integrovaného environmentálneho a ekonomického účtu pre lesy.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky v spolupráci s Národným lesníckym centrom vo Zvolene zverejňujú výsledky integrovaných environmentálnych a ekonomických účtov pre lesy za roky 2005 až 2010 s cieľom informova o dosiahnutých výsledkoch lesného hospodárstva v kontexte metodických princípov Európskej únie v tejto oblasti. Systém integrovaných environmentálnych a ekonomických účtov pre lesy predstavuje špecifický a v súčasnosti jedinečný nástroj na hodnotenie stavu a vývoja odvetvia lesného hospodárstva v jednotlivých členských štátoch Európskej únie, nielen z hľadiska ekonomických a finančných ukazovateľov odvetvia (príspevok k tvorbe hrubého domáceho produktu), ale zároveň v kontexte plnenia celospoločenských požiadaviek a politických záväzkov v oblasti trvalo udržateľného rozvoja.
Čo sa týka stavu lesov v Slovenskej republike, výmera porastovej pôdy (lesných porastov) sa od roku 1950 nepretržite zvyšuje a v roku 2010 dosiahla hodnotu takmer 2 mil. hektárov. Všeobecná hodnota lesnej pôdy za sledované obdobie rokov 2005 až 2010 vzrástla z 1,21 na 1,28 mld. €. Celková aj priemerná hektárová zásoba dreva sa v lesoch Slovenska dlhodobo zvyšujú. Tento trend odráža skutočnos, že prírastok dreva dlhodobo prevyšuje ažbu. Konkrétne údaje, vrátane bilancie uhlíka v lesných ekosystémoch, sú obsiahnuté v plnom znení správy o riešení systému integrovaných účtov.
Predmetná správa sa venuje aj vývoju ekonomických ukazovateľov odvetvia. Globálna finančná a hospodárska kríza (2008-2009) sa v odvetví lesného hospodárstva prejavila najmä v poslednom štvrroku 2008 a v prvom polroku 2009. V tomto období sa hlavné dopady na odvetvie prejavili znížením dopytu po sortimentoch surového dreva, čo malo za následok zníženie predajných cien dreva. Krízové obdobie sa prejavilo aj v oblasti zamestnanosti, najmä v dodávateľskom sektore (subjekty poskytujúce služby v lesníctve), v rámci ktorého prišlo k výraznému obmedzeniu objemu prác. V roku 2010 sa situácia mierne stabilizovala, ale výhľad ostáva neistý v dôsledku dlhovej krízy eurozóny. Situácia v roku 2011 je v súčasnosti predmetom analýz, výsledky by mali by k dispozícii ku koncu roka 2012.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky pravidelne predkladá národné údaje integrovaného environmentálneho a ekonomického účtu pre lesy Európskej komisii.
Správa o riešení systému integrovaných environmentálnych a ekonomických účtov pre lesy v roku 2011 je na web stránke ministerstva:
http://www.mpsr.sk/index.php?navID=1&id=5416
(mprvsr)