Agrorezort: WWF nechápe, o čom je Zelená správa. Odmietame zavádzanie o mŕtvom dreve
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa ohradilo voči pripomienkam organizácie WWF Slovensko k Správe o lesnom hospodárstve v Slovenskej republike za rok 2019 (Zelená správa). Podľa rezortu odrážajú pripomienky WWF zásadné nepochopenie toho, čo Zelená správa je, ako dokument jej typu vzniká, aké zdroje a kapacity sú na jej vytvorenie potrebné a že jej rozsah je prispôsobený jej cieľovým odberateľom. Ministerstvo odmietlo aj tvrdenie WWF, že niektoré údaje sú zavádzajúce. Stanovisko agrorezortu publikuje tlačová agentúra TASR na stránke Teraz.sk.
"Úlohou Zelenej správy je na základe dostupných dát charakterizovať stav našich lesov a lesného hospodárstva a trendy ich vývoja," uviedol v reakcii na WWF Daniel Hrežík z odboru komunikácie agrorezortu. Zelená správa podľa rezortu nie je strategickým dokumentom, ktorý by hovoril, čo sa v našich lesoch bude robiť v budúcnosti, nie je ani učebnicou, ktorá má detailne opisovať všeobecne známe fakty a už vôbec nie práve z pozícií ochrancu prírody. "Je veľmi zvláštne v pripomienkovom konaní požadovať, že správa má obsahovať niečo, čo neobsahuje, najmä nie bez znalosti toho, aké dáta sú vôbec dostupné," dodal pre TASR Daniel Hrežík.
WWF Slovensko v pripomienkach poukazuje na nedostatočné a podľa nich až zavádzajúce tvrdenie o mŕtvom dreve. Rezort pôdohospodárstva zdôraznil, že správou prezentované údaje o mŕtvom dreve celkom iste nie sú zavádzajúce. Ide totiž o údaje z Národnej inventarizácie a monitoringu lesov 2015-16, zistené transparentnou a publikovanou metodikou, a sú aj kontrolovateľné. "Naša metodika je plne kompatibilná s národnými inventarizáciami lesov ostatných európskych krajín, pokiaľ tieto vôbec mŕtve drevo merajú. Nespracované ihličnaté drevo po kalamite sa v celej Európe považuje za súčasť mŕtveho dreva. Nejde o žiadne skreslenie," cituje TASR Daniela Hrežíka.
Mŕtve drevo podľa rezortu celkom určite nechýba ani v listnatých lesoch. Dôležité však je, že drevo väčšiny listnatých drevín sa rozkladá rýchlejšie ako drevo ihličnatých drevín. To, že lesníci pripisujú mŕtvemu drevu význam, vyplýva už z toho, že napriek finančnej náročnosti merania, ako jediní tento údaj na Slovensku zisťujú. "Ochrancovia prírody nijaké porovnateľné údaje nemajú a na Národnú inventarizáciu lesov ani neprispeli," dodal Daniel Hrežík.
Výhrady WWF k Zelenej správe nájdete v článku tu:
https://www.teraz.sk/ekonomika/sprava-mprv-o-lesnom-hospodarstve-neod/486540-clanok.html