Agrorezort: Do tvorby Národného lesníckeho programu sa môže zapojiť aj široká verejnosť
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (1)
Jednou z hlavných úloh Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky a Národného lesníckeho centra Zvolen v oblasti lesného hospodárstva v roku 2021 je vypracovať nový strategický dokument s názvom Národný lesnícky program Slovenskej republiky na obdobie rokov 2022 - 2030 s podtitulom „Lesy pre spoločnosť“. Do tvorby sa môže zapojiť aj široká verejnosť. Agrorezort dnes zverejnil túto informáciu na svojej internetovej stránke.
V tlačovej správe sa ďalej píše, že ide o významný národný dokument, prostredníctvom ktorého štát realizuje svoje zámery v oblasti lesníckej politiky. Vyplýva to z medzinárodných dohôd, na ktorých realizácii sa Slovenská republika intenzívne podieľa. V súčasnosti sa koncepcia Národného lesníckeho programu stala dôležitým nástrojom na dosiahnutie trvalo udržateľného obhospodarovania lesov spôsobom, ktorý rešpektuje národnú suverenitu a je v súlade so špecifickými národnými podmienkami.
Národné lesnícke centrum zriadilo webové sídlo a širokej verejnosti tak dáva možnosť zapojiť sa do tvorby tohto dokumentu a zároveň príležitosť vyjadriť svoj názor na smerovanie lesníctva na Slovensku. Svoj záujem môže verejnosť vyjadriť vyplnením kontaktného formulára na odkaze Mám záujem participovať (nlcsk.org) a zapojiť sa do prípravy Národného lesníckeho programu pre obdobie rokov 2022 – 2030 v rámci jednej z piatich oblastí, ktoré pokrývajú jednotlivé tematické výbory a majú svojich odborných koordinátorov. Výbory sú rozdelené nasledovne:
- Lesy a klíma; adaptačné opatrenia na zvýšenie odolnosti lesov,
- Lesy a drevo; ekonomické aspekty a inovácie pri využívaní lesov,
- Lesy a moderné technológie; infraštruktúra, stroje a zariadenia, IKT,
- Lesy a spoločnosť; kooperácia, komunikácia a spravovanie lesov,
- Lesy a verejná politika; nástrojový mix lesníckej politiky.
Medzinárodná diskusia o národných lesníckych programoch sa začala ešte v roku 1992 na Konferencii Organizácie spojených národov (OSN) o životnom prostredí a rozvoji. Ďalej pokračovala pod záštitou Medzivládneho panelu o lesoch (IPF), Medzivládneho fóra o lesoch (IFF) a v súčasnosti má významné postavenie v programe Fóra OSN o lesoch (UNFF) a platnej Stratégie EÚ pre lesy.
Komentárov
M.Jasík
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.