95. výročie najtragickejšej lavíny v dejinách Slovenska
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Pred piatimi rokmi lesníci zo š. p. LESY SR, Lesníckeho a drevárskeho múzea a Technickej univerzity vo Zvolene zorganizovali ako spomienku na obete najtragickejšej lavíny v dejinách Slovenska, ktorá v osade Rybô zasypala 22 ľudí a vyžiadala si 18 ľudských obetí, vedeckú konferenciu, nazvanú Tragické lavíny na Slovensku. Ničivé masy snehu dokážu spôsobiť ľudské tragédie a obrovské materiálne škody, najmä lesnému hospodárstvu. Dnes uplynulo 95 rokov od padnutia najničivejšej z nich.
Lavína sa zrútila 6. februára 1924 z juhovýchodných svahov Krížnej (1 574 m n. m.) na osadu Rybô, časť obce Staré Hory vo Veľkej Fatre. Dráha lavíny mala dĺžku približne 2 500 m a pri svojom páde prekonala výškový rozdiel 760 m. Celková plocha uvoľneného snehu bola približne 800 000 m². Objem strhnutého snehu bol približne 2 400 000 m³ s odhadovanou hmotnosťou 600 000 ton. Výška snehovej haldy dosiahla podľa dobových záznamov neuveriteľných 35 metrov.
Zmietla tri domy a dva poškodila. Z poškodených lesných porastov, ktoré zmietla na ploche štyroch hektárov bolo spracovaných až 1 100 priestorových metrov palivového dreva a dvojnásobné množstvo drevnej hmoty bolo úplne zničené. V kronike obce Staré Hory je záznam o tom, že ničivá lavína zasiahla osadu Rybô v tej istej lokalite aj 17. marca 1751. Pod lavínou vtedy zahynulo 10 ľudí, zničila osem domov a zasypala aj 53 kusov dobytka.