22. apríl je Dňom Zeme: Lesy stabilizujú klímu, ročne naša planéta prichádza o ne na ploche veľkosti Portugalska
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Každý rok si pravidelne 22. apríla pripomíname Deň Zeme, ktorý vznikol v roku 1970 ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Cieľom tohto medzinárodného dňa je pripomenutie si našej závislosti na zdrojoch, ktoré nám naša Zem poskytuje. Tento rok Deň Zeme upriamuje pozornosť na nevyhnutnú potrebu investovania do našej planéty, ktorá je v rukách všetkých nás. Zmenu dosiahneme len spoločnými silami, vysvetľuje v tlačovej správe Štátna ochrana prírody SR.
„Naša planéta je náš jediný domov, ktorý máme a do jej obnovy a ochrany by sme sa mali zapojiť všetci. Jednotlivci, súkromný ako aj verejný sektor by mal prebrať zodpovednosť a hľadať spoločne možnosti ako budovať krajší, zdravší a spravodlivejší svet. Ako jednotlivci máme možnosť vyjadriť svoj hlas prostredníctvom našich rozhodnutí a našich činov. Buďme súčasťou riešenia,“ vyzýva v tlačovej správe Štátna ochrana prírody SR.
Manažér pre ochranu prírody vo WWF Slovensko Milan Janák pri príležitosti Dňa Zeme povedal, že jedným z faktorov, ktorý môže zmeniť nástup zmeny klímy alebo ju podľa možnosti až zastaviť, je zvýšenie zachytávania uhlíka. „Na to, aby sme sa mohli vysporiadať s emisiami, ktoré sme už vytvorili, sú kľúčové lesy. Je našou povinnosťou zachovávať ich všade, kde sa to dá, zvyšovať aj odolnosť a hospodáriť spôsobom, pri ktorom nebude dochádzať k ich ochudobňovaniu,“ uviedol podľa agentúry SITA Milan Janák.
Lesy stabilizujú klímu a bez nich by sa globálne teploty zvýšili o pol stupňa Celzia. Každý rok však Zem prichádza o lesy veľkosti Portugalska. Odlesňovanie spôsobuje emisie uhlíka, zvyšuje sucho a vedie k teplejšiemu a suchšiemu miestnemu podnebiu. Ohrozuje tiež potravinovú bezpečnosť a živobytie miliónov ľudí, dodala SITA.