Príklad zo Švédska: Koľko z toho získate, ovplyvňuje aj to, ako lesnícka spoločnosť funguje
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Rozhodujúci faktor pri ťažbe pre mnohých vlastníkov lesov je cena. Na druhej strane cena zriedkakedy hovorí o celom príbehu. Pozrime sa na príklad zo Švédska, ktorý hovorí o tom, že koľko sa z toho získa, ovplyvňuje aj to, ako lesnícka spoločnosť funguje.
Vo väčšine prípadov sa uvažuje tak, že transakcia s lesom sa predovšetkým týka rozhodnutí o ťažbe dreva a kompenzácie za kubický meter. Prinajmenšom rovnako dôležité je aj to, čo sa stane s drevom po transakcii.
Aj tu existuje rozdiel, ktorý môže ovplyvniť, akú hodnotu zo svojho lesa vlastník získa.
Niekto kupuje drevo, aby ho ďalej predal na ďalšie spracovanie. Najväčšia švédska spoločnosť Vida, ktorá vlastní 15 píl po celom Švédsku, spracováva drevo, ktoré si sama kúpi. Keď vlastník predá drevo spoločnosti Vida, drevo ide do jej produkcie a potom na domáci aj zahraničný trh.
Spoločnosť má vlastné sklady a pôsobí na viacerých exportných trhoch, čim je možné zachytiť dopyt po dreve včas a presne. To je základ pre to, ako sa drevo pripravuje a ktoré rozmery sa uprednostňujú už v lese.
Ako hovorí generálny riaditeľ nákupnej spoločnosti Jörgen Henriksson: „To znamená, že sa pozeráme nad rámec individuálneho obchodu a plánujeme naše nákupy na základe toho, ako sa drevo skutočne použije a aký je dopyt. Od začiatku musíme zabezpečiť správnu kvalitu a využiť hodnotu každej guľatiny, čo nám vytvára podmienky na to, aby sme drevo dobre zaplatili.“
Generálny riaditeľ obchodnej spoločnosti Vida Andreas Jonasson dodáva: „Keď vidíme zvýšený dopyt po určitom rozmere a dĺžke, ovplyvňuje to rozhodnutia, ktoré robíme u vlastníka lesa počas ťažby. Prepojenie s tým, ako sa drevo neskôr použije, sa stáva priamym.“
Vzniká tu spoločný záujem s vlastníkom lesa, získať čo najväčší podiel kvalitného dreva a využiť hodnotu každého porastu.
Takto je dopyt po dreve a les vlastníka prepojené.
V konečnom dôsledku ide o to, aby sa dôležitá časť ekonomického výsledku určila ešte predtým, ako sa stroje dostanú do lesa. Využívaním vlastnej metódy „ťažby s pridanou hodnotou“ sa spoločnosť Vida snaží zvýšiť podiel reziva počas konečnej ťažby.
„Je ľahké nechať sa uniesť cenou za meter kubický. Rovnako dôležité je však aj to, koľko píleného dreva sa zo skladu skutočne vyprodukuje. Správne opatrenia v správnom čase robia rozdiel“ hovorí Andreas Jonasson.
Spoločnosť Vida produkuje v priemere o 3% viac dreva vďaka „ťažbe s pridanou hodnotou“. Nakoľko cenový rozdiel medzi guľatinou a vlákninou je značný, ovplyvňuje to hodnotu, ktorú vlastník lesa získa pri ťažbe. A ako povedal jeden vlastník lesa: „Z nášho lesa sme vďaka zhodnocovaciemu výrubu získali viac. Na vlastné oči som videl, ako odrezali prvý kus s hnilobou, aby sa pre nás stal cennejším.“
Globálny trh s drevárskymi výrobkami ovplyvňuje ekonomická situácia, výkyvy cien a medzinárodný dopyt. Ale pre skupinu píl s vlastným spracovaním je potreba surovín neustále. Spoločnosť Vida s historicky dobrou ziskovosťou zdôrazňuje solventnosť.
Jörgen Henriksson v súvislosti s tým hovorí: „Do našich zariadení sme dobre investovali a máme stabilné financie. To znamená, že si môžete byť istí, že svoje záväzky dodržíme a platíme okamžite. Zvyčajne hovoríme, že ako vlastník lesa dostanete vždy „zaplatené na pni“.“
Vlastníci lesov si vážia aspekt, že nákupcovia spoločnosti Vida sa stali súčasťou ich lesníckych prevádzok. Vedia, čo od svojho lesa vlastníci očakávajú a pomáhajú im to dosiahnuť.
V konečnom dôsledku je to presne to, čo mnohí hľadajú - dlhodobý vzťah, v rámci ktorého môžu les aj podnik časom rásť. Ide tu o bližší kontakt a bezpečnejší obchod.
Spracoval: Ing. Ján Krnáč

















