Kúrenie drevom je u nás stále najvýhodnejšie: Pripraviť si ho v samovýrobe sa oplatí
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Tak ste to počuli. Ak chceme mať v dome teplo, musíme si prikúriť – a to aj v lokalitách, kde plyn zavedený nemajú. Zima sa nepýta, koľko máme rokov. Napríklad dôchodcovia berú do rúk sekery a štiepačky aj na staré kolená. Ochladilo sa a je to cítiť. Napríklad v obci Podhradie neďaleko Prievidze. Plyn tu nemajú, a tak väčšina ľudí kúri drevom. V reportáži o tom informuje TV Markíza.
Aj dôchodca Ján sa v týchto dňoch zapotí. Teplo mu je dvakrát – pri robote a potom doma pri ohni. Spýtali sme sa ho, či ho pri práci s drevom nebolia chrbát a kríže. „No hej, ako kedy. Keď si myslím, že mám 18 a ťažké dvíham, tak to hej,“ hovorí dôchodca na portáli TVNOVINY.sk Ján Dinga.
Na zimu potrebuje dve vétriesky dreva, čo je asi 15 kubíkov. Narobí sa, no keďže si drevo chystá aj v lese sám, finančne sa mu to oplatí. „Podľa toho, aká je zima, tak 400–500 eur to vyjde, tak nejako,“ vysvetľuje dôchodca.
Z viacerých domov sa už niekoľko dní dymí. Je chladno a najmä pre starších je príprava tepla v dome náročná. „Keď žijú sami – dvojica alebo jednotlivec – pre nich je to ťažšie. Dá sa doviezť drevo aj poštiepané, ale je to ekonomicky náročnejšie,“ vysvetľuje Ľudovít Michalovič, starosta Podhradia.
Kúrenie drevom je však stále u nás najvýhodnejšie a zrejme aj dlho zostane. Európska únia chce totiž zaviesť emisné povolenky aj za emisie z kúrenia, no nebude sa to týkať domácností, ktoré kúria drevom. To sa totiž považuje za biomasu, ktorá je uhlíkovo neutrálna.
Link na reportáž a článok: Zima útočí: Vykurovacia sezóna začala, najviac sa oplatí drevo | TVNOVINY.sk

















