Prihlásiť

Tri roky v živote prvej lesnej školy na Slovensku

Prvého júna uplynuli tri roky ako bola oficiálne otvorená netradičná škola v Leviciach. Jej prívlastok „lesná“ už na prvé počutie prezrádza, že bude mať toho veľa spoločného s lesom. Pre tých z vás, ktorí ste ešte nemali možnosť ju navštíviť, prezradíme, že namiesto učiteľov v nej majú hlavné slovo lesníci.

Lesná škola v Leviciach je neoddeliteľnou súčasťou štátneho podniku LESY SR, organizačnej zložky OZ Podunajsko. Unikátny projekt tejto netradičnej školy, podporený európskymi zdrojmi z Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko, ponúka jedinečné zážitkové učenie o lese a lesníctve. Keby nebolo cezhraničnej spolupráce, lesná škola by sa na Slovensku rodila veľmi pomaly. No vďaka cezhraničnému projektu LESOV SR a maďarských lesníkov z IpolyErdö pod názvom „Lesníci pre zvýšenie environmentálneho povedomia verejnosti“ sa na slovenskej strane hranice vybudovala unikátna lesná škola v Leviciach, v Somoskő na maďarsko-slovenskom pohraničí sa dobudovalo návštevnícke centrum a lesná škola.

V rámci celkového rozpočtu projektu sa na slovenskej strane prefinancovalo 701 495,52 €, z toho približne 595 tis. € sa využilo na vybudovanie Lesnej školy OZ Levice a zvyšok tvorili prevažne náklady na mäkké aktivity, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou projektov zameraných na vzdelávanie a prácu s verejnosťou.

Už v priebehu šiestich mesiacov prvého roka Lesnú školu navštívilo 1510 detí a 282 dospelých. V druhom roku si priestory a aktivity v Lesnej škole vyskúšalo 3006 návštevníkov z nich 2378 detí a v nasledujúcom roku sem zavítalo až 3201 návštevníkov. Lesná škola v Leviciach je tak nádherným a výnimočným priestorom, že sa z roka na rok zvyšuje záujem o účasť na aktivitách, ktoré návštevníkom ponúka. Za tri roky od jej otvorenia ju navštívilo takmer 10 000 zvedavcov, z ktorých dospelí tvorili necelých 20 percent. Najviac vyhľadávané termíny sú už tradične v mesiaci jún, ale v lesnej škole to žije po celý rok.

Na to, aby sa návštevníci „netlačili“ v priestoroch Lesnej školy slúži návštevný online rezervačný systém, do ktorého sa po vyplnení formulára zaeviduje konkrétny čas a aktivita pripravená na mieru pre každú vekovú skupinu. Rezerváciu treba urobiť včas a to minimálne 7 dní pred plánovanou návštevou, po tomto termíne sa už rezervácia nedá upravovať a na jej zrušenie je potrebné telefonicky sa dohodnúť s vedúcou Lesnej školy Ing. Slávkou Pavlovou.

Čo návštevníkom ponúka Lesná škola?

Základným poslaním Lesnej školy je tvorba pozitívneho vzťahu k prírode a predovšetkým k lesnému prostrediu využívaním zmyslového vnímania a zážitkového učenia, pripravovaného a koordinovaného lesníkmi a lesných pedagógov. Práve osobnosť lesníka, jeho aktivity realizované pre lesy a pre spoločnosť sú ústredným spojovacím znakom všetkých tvorivých a edukačných aktivít. Tie sú realizované v rôznych častiach Lesnej školy, či už je to diorámová miestnosť prezentujúca prírodné lesné prostredie s dermoplastickými preparátmi voľne žijúcich druhov zveri, laserová strelnica alebo tiež tvorivé dielne vybavené napríklad aj stolárskymi hoblicami.

Ďalšie zaujímavé edukačno-tvorivé miestnosti sa nachádzajú na poschodí. Nechýba tu kresliareň ani konferenčná miestnosť. Za priaznivého počasia je možné realizovať aktivity v areáli Lesnej školy, ktorý ja na tento účel vhodne prispôsobený, či už prostredníctvom Zeleného chodníka ale tiež Miniarborétom.

Ak by ste chceli o Lesnej škole vedieť ešte viac, je najvyšší čas ju navštíviť počas niektorého z pracovných dní na adrese: Lesná škola LESY SR, š.p. organizačná zložka OZ Podunajsko, Koháryho 2, 93401 Levice. Predtým si nezabudnite zarezervovať vstup prostredníctvom www.forestschools.eu, kde nájdete aj viaceré zaujímavé informácie.

Na Vaše ďalšie otázky Vám rada zodpovie Ing. Slávka Pavlová, vedúca Lesnej školy prostredníctvom e-mailu: slavka.pavlova@lesy.sk.

LESU a lesnej pedagogike zdar!

Anna Kováč Sliacka
Referent lesnej pedagogiky LESY SR, š.p.

Hlavné správy

LES & Letokruhy JÚL 2024

LES & Letokruhy JÚL 2024

Aktuálne

Vychádza časopis LES & LETOKRUHY JÚL 2024, kliknite na odkaz a dozviete sa viac o jeho obsahu.

Prečítajte si viac
Raticová zver je jednou z hlavných prekážok obnovy pestrých lesných ekosystémov: Odhadovaná výška škôd v Česku presahuje 1,1 mld. českých korún za rok

Raticová zver je jednou z hlavných prekážok obnovy pestrých lesných ekosystémov: Odhadovaná…

O čom sa píše

Najmä u raticovej zveri je dlhodobo evidovaný výrazný nárast populácií, s čím je spojený tomu zodpovedajúci nárast škôd na lesoch. Všeobecne...

Prečítajte si viac
Mŕtve a odumierajúce lesy na Muránskej planine: Rozhodujúce slovo budú mať podľa šéfa envirorezortu odborníci, nie mimovládky

Mŕtve a odumierajúce lesy na Muránskej planine: Rozhodujúce slovo budú mať podľa…

O čom sa píše

Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba na sociálnej sieti zverejnil fotografie lesov na Muránskej planine. „Všetko mŕtve a umierajúce,“ skonštatoval. Informáciu uverejnil...

Prečítajte si viac
Súdny dvor Európskej únie rozhodol: Strhnutie oviec nie je dostatočným dôvodom pre odstrel čo i len jedného vlka

Súdny dvor Európskej únie rozhodol: Strhnutie oviec nie je dostatočným dôvodom pre…

O čom sa píše

Európsky súd rozhodol, že strhnutie oviec nie je dostatočným dôvodom pre odstrel čo i len jedného vlka. Udelenie výnimky na...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora