Prihlásiť

Je potrebné naučiť sa komunikovať

Rozhovor s hovorcom Národného lesníckeho centra Ing. Igorom Viszlaiom, PhD.

Uplynul rok od Vášho nástupu na pozíciu hovorcu. Početnosť mediálnych výstupov a ich široký záber je jasným dôkazom, že po Vašom príchode nabrala komunikácia NLC na kvalite i na dynamike. Pokúsme sa urobiť stručný odpočet toho, čo sa za uplynulý rok podarilo.

Ďakujem za uznanie, ale nie je to len mojou zásluhou. V prvom rade bolo potrebné nastavenie určitých pravidiel a samozrejme stanovenie si cieľa, ktorý chceme komunikáciou dosiahnuť. Tým cieľom je prezentovať NLC ako špičkovú odbornú inštitúciu, ktorá disponuje objektívnymi a relevantnými údajmi o lesoch a lesníctve. Táto myšlienka našla pochopenie ako vo vedení NLC, tak aj naprieč zamestnancami, ktorí sú pri príprave podkladov nenahraditeľní. Tiež sme pristúpili k zmene v rámci komunikácie na sociálnych médiách. Pretože tie, či sa nám to páči alebo nie, dnes ako sa hovorí „hýbu svetom“. V rámci komunikácie sa snažíme o predstavenie odborných tém, aktivít a činností NLC formou, ktorá je pre široké publikum pochopiteľná, pútavá, ale zároveň nijakým spôsobom neznižuje odbornú stránku veci.

V uplynulom roku sa nám okrem výrazne zvýšenej aktivity na Facebooku podarilo viacero úspešných televíznych projektov. Okrem tradičnej relácie RTVS Halali, kde má NLC svoje stabilné miesto, sme nadviazali spoluprácu s televíziou TA3, kde raz do mesiaca v rámci relácie „Raňajky“ predstavujeme zaujímavé lesnícke témy. V spolupráci so Slovenskou lesníckou komorou sme vytvorili 17 dielny seriál ZDRAVÝ LES o lesoch a lesníctve, ktorý môžu diváci sledovať rovnako na televízii TA3 vždy v pondelok, utorok a stredu o 19:30. Taktiež sme stabilným partnerom v rôznych diskusných reláciách vo verejnoprávnej televízii a rozhlase, kde sa odborníci z NLC objavujú v podstate na mesačnej báze. Okrem toho úspešne spolupracujeme napríklad s portálom Veda na dosah a ďalšími odbornými portálmi.

V neposlednom rade začalo Národné lesnícke centrum vydávať viaceré odborné stanoviská k aktuálnym témam, ktoré hýbu Slovenskom a lesníckou komunitou.

Viem, že okrem externej komunikácie ste naštartovali aj komunikáciu internú, myslím v rámci inštitúcie, ktorej ste hovorcom.

Áno, okrem prezentácie NLC verejnosti sme sa tento rok snažili predstaviť celé NLC aj jeho zamestnancom – nie žeby nevedeli kde pracujú, ale predsa len 3 odborné ústavy a 2 centrá ponúkajú širokú paletu činností a nie každý tak vie, čo jeho kolegovia presne robia. Preto sme zorganizovali nultý ročník aktivity „Týždeň otvorených kancelárií“, kde sa každý deň predstavila jedna organizačná zložka a ostatní zamestnanci sa mohli prejsť po pracoviskách, laboratóriách, či kanceláriách kolegov a zistiť, čomu sa v rámci svojej práce venujú.

Týždeň sme ukončili stretnutím s dôchodcami, ktorí na NLC v minulosti pôsobili a v krátkosti sme im predstavili aktuálne dianie na NLC. Rovnako sa mohli prejsť po svojich bývalých pracoviskách a zistiť, kam sa NLC za posledné roky posunulo.

Okrem toho sme pripravili aj akciu „Babie leto v arboréte Kysihýbel“ – teambuldingovú aktivitu pre zamestnancov v arboréte Kysihýbel, ktoré je v správe NLC, avšak mnoho zamestnancov v ňom nikdy nebolo. Odborné sprevádzanie, opekačka a aktivity lesnej pedagogiky boli príjemným spestrením pracovnej doby.

Veríme, že nulté ročníky v budúcom roku pretavíme do vylepšených prvých ročníkov a zamestnancom opäť prinesieme aktivity, ktoré im spríjemnia prácu v našej inštitúcii.

Významným nástrojom práce s verejnosťou je lesná pedagogika. Minulý rok sa uskutočnila konferencia „20 rokov lesnej pedagogiky na Slovensku“. Ako vnímate jej potenciál a kam sa bude v budúcnosti uberať?

Lesná pedagogika ako taká je veľmi dobrým nástrojom na pozitívnu komunikáciu práce lesníka. To, že v minulom roku oslávila 20 rokov svedčí o tom, že je pevnou súčasťou environmentálneho vzdelávania na Slovensku a stále má čo ponúknuť – či už novými témami, či metódami, ktoré sa pri realizácii aktivít využívajú.

Úlohou NLC – Centra transferu poznatkov a lesnej pedagogiky je koordinovať aktivity lesnej pedagogiky na Slovensku, vzdelávať a metodicky viesť lesných pedagógov a zapájať sa do národnej i medzinárodnej spolupráce. Lesnú pedagogiku vnímam ako živý nástroj pre komunikáciu s rozvíjajúcim sa potenciálom - za 20 rokov sme vytvorili úspešné projekty ako Lesnícke dni, Les ukrytý v knihe a Detská lesnícka univerzita, zapájame sa do medzinárodných výziev ako Medzinárodný deň lesov, Deň lesov a im podobné. Sme plnohodnotným a aktívnym členom európskej siete lesných pedagógov.

Čo však vnímam ako nevyužitý potenciál je sila spolupráce medzi jednotlivými lesníckymi inštitúciami. Trochu nám chýba spoločná diskusia o spoločných témach a nadšenie spoločne realizovať aktivity lesnej pedagogiky v kampaniach. Všeobecne známe "v jednote je sila" platí aj pre lesnú pedagogiku.

Achillovou pätou komunikácie v lesníctve je koordinácia komunikačných aktivít jednotlivých aktérov v rámci rezortu. Čo si o tom myslíte a kde vidíte riešenie?

Neviem, či práve koordinácia je tým hlavným problémom. Koordinačných stretnutí, stratégií, či koncepcií máme dostatok. Čo však chýba je ich praktická realizácia – síce vieme, čo by sme chceli dosiahnuť, možno aj teoreticky pomenujeme ako to dosiahnuť, avšak prakticky sme v realizácii neefektívni. Aj preto sme na NLC ustúpili od plánovania a stratégií, ale radšej prinášame konkrétne výstupy – či už na dennej báze v rámci sociálnych médií, týždennej báze – formou tlačových správ a konferencií, či plánovaných aktivít počas celého roka.

Tiež je potrebné naučiť sa komunikovať jednoducho, pútavo a aktuálne a tiež pochopiť, že bez efektívnej komunikácie budeme stále „tí zlí lesníci ...“. Tu vidím rezervy jednotlivých aktérov v rámci rezortu.

Riešenie vidím hlavne v praktickej spolupráci – nie len formálnej a deklarovanej, ale aj realizačnej. Dobrým príkladom je napríklad spomenutá relácia ZDRAVÝ LES, ktorú sme pripravili v úzkej spolupráci so Slovenskou lesníckou komorou a vystúpilo v nej viac než 50 odborníkov z najrôznejších lesníckych inštitúcií a podnikov.

Ďakujem za rozhovor.

 

Peter Gogola

Hlavné správy

Zväz spracovateľov dreva SR: Európska rada potvrdila dohodu o predĺžení lehoty na uplatňovanie nariadenia EÚ o odlesňovaní EUDR

Zväz spracovateľov dreva SR: Európska rada potvrdila dohodu o predĺžení lehoty na…

Aktuálne

Zväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky (ZSD SR) so zadosťučinením prijal informáciu o tom, že Európska rada včera opätovne potvrdila dohodu o...

Prečítajte si viac
Rastie dopyt po nábytku, dreva na jeho výrobu je nedostatok: Vedci sa zaoberajú využitím alternatívnych materiálov ako je konope, repka alebo ľan

Rastie dopyt po nábytku, dreva na jeho výrobu je nedostatok: Vedci sa…

O čom sa píše

S nárastom populácie na planéte rastie aj dopyt po nábytku, dreva na uspokojenie tohto dopytu ale nie je dostatok. Ako...

Prečítajte si viac
Lesné hospodárstvo v roku 2023: Ťažba dreva medziročne poklesla, lesnatosť je 41 percent, obnova lesa vykonaná na 10 000 hektároch a podiel prirodzenej obnovy na úrovni 37 percent

Lesné hospodárstvo v roku 2023: Ťažba dreva medziročne poklesla, lesnatosť je 41…

O čom sa píše

Výmera lesných pozemkov dosiahla v minulom roku 2,03 milióna hektárov, pričom lesnatosť predstavuje 41,4 % z celkovej výmery Slovenskej republiky...

Prečítajte si viac
Štátnemu podniku Lesy ČR klesol zisk za deväť mesiacov tohto roka o 16 percent: Hlavným dôvodom je nižšie speňaženie dreva

Štátnemu podniku Lesy ČR klesol zisk za deväť mesiacov tohto roka o…

Aktuálne

Štátnemu podniku Lesy Českej republiky (LČR) za tohtoročné prvé tri štvrťroky klesol hrubý zisk medziročne o 16 percent na 3,875...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora