Prihlásiť

Rating „AAA“ - Rozhovor s Miroslavom Ďurovičom, riaditeľom Strednej odbornej lesníckej školy

Keď prechádzate chodbami lesníckej školy v Banskej Štiavnici, cítite, že tadiaľto kráčala história. Na tablách, ktoré zdobia steny chodieb, sa na vás usmievajú mladí muži, z ktorých mnohí vo svojom ďalšom živote významne prispeli k rozvoju slovenského lesníctva. O súčasnosti a perspektívach tejto lesníckej školy s bohatou históriou rozpráva jej riaditeľ Miroslav Ďurovič.

Vaša škola je synonymom historickej tradície. Myslíte si, že sú vaši študenti na túto tradíciu hrdí? Posilňujete v nich tento pocit stavovskej hrdosti?

Určite áno! Myslím, že sa snažíme využívať každú vhodnú príležitosť, aby sme žiakom našej školy pripomínali nielen významnú históriu a tradície vyučovania lesníctva v Banskej Štiavnici, ktorého prvopočiatky spadajú až do roku 1770, ale aby sme v nich tiež posilňovali pocit hrdosti a spolupatričnosti k svojej alma mater. Využívame na to nemalý priestor pri najrôznejších podujatiach, významných udalostiach a výročiach školy, spoločenských príležitostiach (otvorenie školského roka, vyraďovanie absolventov po maturitných skúškach, tzv. imatrikulácia, stužkové slávnosti a pod.).

V neposlednom rade treba spomenúť, že od predchádzajúceho školského roka sme v spolupráci so známym súčasným lesníckym historikom Ing. Stockmannom zaradili kapitoly z histórie a tradícií lesníckeho vzdelávania v Banskej Štiavnici i do povinného vyučovania hodín dejepisu na našej škole. Pripravujeme tiež niekoľko súťažných kvízov pre študentov o histórii a súčasnosti našej školy.

Za dôležitú súčasť výchovy k stavovskej hrdosti považujeme tiež vyžadovanie nosenia lesníckej rovnošaty študentmi i profesormi, pri všetkých významnejších podujatiach organizovaných školou.

Ako sa vám darí držať krok s modernými trendmi výuky a vzdelávania?

Napriek tomu, alebo možno práve preto, že sme škola, ktorá si dosť zakladá na histórii a tradíciách, nezabúdame na to, že ak chceme byť hodnými nasledovníkmi týchto slávnych tradícií, musíme držať krok s dobou a reagovať na všetky aktuálne výzvy súčasných trendov v lesníctve i vo vzdelávaní.

Za posledné roky sa nám podarilo, aj vďaka projektu duálneho vzdelávania, vybaviť školu množstvom moderných materiálnych pomôcok a technických zariadení, vrátane programového vybavenia. Pri vyučovaní využívame najnovšie lesnícke software, aby naši absolventi boli čo najlepšie pripravení na prácu v rôznych podmienkach lesníckej prevádzky bez ohľadu na typ vlastníctva či užívania lesa.

Veľkú pozornosť venujeme neustálemu zvyšovaniu kvalifikácie našich učiteľov, aby sme dokázali držať krok s najmodernejšími trendmi vo vzdelávaní nielen po stránke materiálnotechnickej, ale rovnako po stránke odbornej, či didaktickej.

Avšak aj napriek modernému technickému a materiálnemu vybaveniu školy treba mať na zreteli, že dobrého lesníka nám neurobí interaktívna tabuľa, či najmodernejší počítačový program. Ťažiskom lesníckej práce naďalej zostáva terén, les, ako najlepší výukový trenažér. A tu musím s hrdosťou prehlásiť, že sa nám, ako máloktorej odbornej škole na Slovensku, podarilo ustáť aj časy tzv. divokých privatizácií, ktorými Slovensko v nedávnej minulosti prešlo a zachovať si vlastné lesy pod priamou správou školy. Toto je nepochybne aj výsledkom veľkého úsilia a diplomacie môjho predchodcu Ing. Rudolfa Valoviča, CSc., za čo som mu patrí vďaka nielen nás, ale myslím, že aj ďalších generácií študentov a profesorov lesníckej školy. Existenciu školských lesov vnímam totiž ako nevyhnutnú podmienku a základný predpoklad serióznej a vysoko profesionálnej prípravy našich absolventov na výkon lesníckeho povolania.

Čím je vaša škola jedinečná, alebo inak povedané, na čo ste ako riaditeľ najviac hrdý?

Vecí, na ktoré ako riaditeľ môžem byť a som hrdý je určite niekoľko.

Na úvod, ak dovolíte, začal by som spojením Vašich dvoch predchádzajúcich otázok. Veľmi ma teší a naozaj som na to hrdý, že sa nám podarilo prepojiť slávnu históriu našej školy so súčasnými úspechmi v moderných trendoch a úrovni lesníckeho vzdelávania nielen na Slovensku ale aj v Európe. Svedčí o tom aj naše medzinárodné uznanie v podobe certifikátu IES so sídlom v Londýne, kde sme získali najvyššie ocenenie, aké je možné udeliť strednej škole, t.j. „špičková vzdelávacia inštitúcia s medzinárodnými skúsenosťami“, s ratingovým označením „AAA“.

Predplatné časopisu

(Úplné znenie tohto článku si prečítate na stránkach aprílového vydania časopisu LES & Letokruhy)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Deň zeleného lesa regiónu Šariš – Spiš: Najcitlivejšou témou postoj vlastníkov pôdy k návrhu Programu starostlivosti o Chránené vtáčie územie Levočské vrchy

Deň zeleného lesa regiónu Šariš – Spiš: Najcitlivejšou témou postoj vlastníkov pôdy…

Aktuálne

ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska na sociálnej sieti informuje o priebehu Dňa zeleného lesa regiónu Šariš – Spiš, ktorý...

Prečítajte si viac
Drevárska fakulta Technickej univerzity vo Zvolene o stretnutí so zástupcami spoločnosti PRP: Možnosti spolupráce vo vede, výskume, záverečných prácach, stážach a praxi

Drevárska fakulta Technickej univerzity vo Zvolene o stretnutí so zástupcami spoločnosti PRP:…

Aktuálne

Katedra drevárskych technológií Drevárskej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene informuje na sociálnej sieti o tom, že na 22. apríla 2024 pripravila...

Prečítajte si viac
Analýza: Premnoženie raticovej zveri

Analýza: Premnoženie raticovej zveri

O čom sa píše

V posledných rokoch sme zaznamenali výrazný nárast počtu raticovej zveri a veľkosti ich geografického areálu, pričom došlo k jej premnoženiu. To malo dopad...

Prečítajte si viac
Názor: Keď zlodej kričí - chyťte zlodeja

Názor: Keď zlodej kričí - chyťte zlodeja

Aktuálne

Toto prirovnanie mi prišlo na um, keď som čítal rozhorčenie bývalého štátneho tajomníka Ministerstva životného prostredia SR Michala Kiču. Demokrata...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora