Výzva členom vlády na odtabuizovanie dreva ako energetickej suroviny: Zabráňme chaosu
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, združenie PEFC Slovensko, Zväz spracovateľov dreva SR, Zväz celulózo-papierenského priemyslu SR, Slovenský zväz výrobcov tepla a KLUB 500 sa dnes obrátili na predsedu vlády Eduarda Hegera, ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuela Vlčana a ministra životného prostredia Jána Budaja s výzvou na neodkladné spoločné stretnutie s cieľom postupného odtabuizovania dreva ako energetickej suroviny. Informoval o tom predseda ÚNIE Milan Ovseník.
„Ako predstavitelia lesnícko-drevárskeho-priemyselného-energetického sektora sa naliehavo obraciame na Vás v kontexte globálnej hrozby reálnej energetickej chudoby značného počtu obyvateľstva Slovenska a možností Slovenska pri racionálnom využití potenciálu slovenského dreva ako obnoviteľnej strategickej suroviny, nahrádzajúcej rizikové fosílne palivá.
Úctivo Vás žiadame o neodkladné spoločné stretnutie s cieľom postupného odtabuizovania dreva aj ako energetickej suroviny na Slovensku formou odborného prediskutovania bezprostrednej aktualizácie a spustenia podporných opatrení v oblasti využitia slovenského dreva na Slovensku aj pre udržateľnosť vidieckych oblastí.
Je nespochybniteľné, že bez dreva nedokáže ani Slovensko nielen na vidieku, ale ani v mestách vyriešiť energetické ohrozenia obyvateľov Slovenska. Bez slovenského dreva, ako obnoviteľnej univerzálnej suroviny, ktorá na Slovensku dorastá vďaka trvalo udržateľnému hospodáreniu v lesoch štátnymi i neštátnymi obhospodarovateľmi lesov.
Poukazujeme na skutočnosť, že Slovensko disponovalo vládnymi dokumentmi, Programom Drevo - surovina 21. storočia z roku 2006 a Národným programom využitia potenciálu dreva Slovenskej republiky z roku 2013, na ktoré je možné vzhľadom na akútnosť situácie nadviazať. Strategický materiál o zadefinovaní ďalšieho potenciálu a možností rozvoja slovenského lesnícko-drevárskeho sektora na Slovensku absentuje a jeho neexistencia ohrozuje aj lesy ako základný segment hospodárskeho odvetvia budúcnosti, ktorý môže výrazne napomôcť k znižovaniu emisií skleníkových plynov a riešeniu klimatickej krízy.
Uvedomujeme si potrebu mať aj bezzásahové lesy pre biodiverzitu, ale tie nie sú a ani v budúcnosti nemôžu byť ani na Slovensku v prevahe a je našou spoločnou zodpovednosťou čo najlepšie využiť potenciál dreva na viac ako 90% lesnej plochy v prospech obyvateľov Slovenska, ktorý nám dáva v rozumnej miere zodpovedne obhospodarovaný les v podobe obnoviteľnej suroviny.
Naša iniciatíva a potreba hľadania okamžitých riešení smeruje k zabráneniu chaosu, ktorý môže v jednotlivých oblastiach Slovenska nastať v dôsledku energetickej núdze – rastu cien plynu, keďže drevo pre voľnú prístupnosť lesov bude najdostupnejším spôsobom riešenia krízových situácii jednotlivých občanov.
Nevraviac o možnom masívnom vývoze strategickej suroviny dreva v dôsledku cenovo výhodnejších podmienok zo zahraničia pri obchodovaní s drevom v dôsledku sankcií EÚ na dovoz tejto komodity z vojnových krajín do energetiky a priemyslu v okolitých štátoch EÚ.
Veríme, že v spoločnom úsilí a porozumení nájdeme neodkladné riešenia ako nastaviť systém s jasnými pravidlami tak, aby sme udržateľné drevo zo zodpovedne obhospodarovaných lesov udržali na Slovensku a využívali jeho potenciál v slovenskej ekonomike a tak obmedzili riziko vzniku energetickej chudoby,“ uvádza sa vo výzve členom vlády.
Očakávame, že naša výzva bude podnetom k okrúhlemu stolu, ktorý sa uskutoční na vládnej úrovni s výsledkom prijatia zásadných neodkladných opatrení,“ uvádza sa v aktuálnej výzve členom vlády.