Prihlásiť

Situácia s drevom sa nezlepšuje, stále je drahé a je ho málo

Pandémia koronavírusu za posledné dva roky ovplyvnila mnoho odvetví, medzi inými aj drevársky priemysel. Bola jedným z faktorov, ktorý tlačí ceny dreva do astronomických výšok a vyprázdňuje jeho sklady. V článku vám prezradíme, aké sú dôvody tejto situácie, a na čo si dať pozor, ak teraz drevo kupujete.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

DÔVODY NEDOSTATKU DREVA A RASTU CIEN 

 

Málo kalamitného dreva 

Ešte v minulom roku nebola situácia s drevom taká zlá. Bolo to preto, že v Česku, Nemecku aj v Rakúsku bolo dosť kalamitného dreva. To sa vo veľkom dovážalo a spracovávalo i u nás. V roku 2021 ale kalamitná ťažba poriadne klesla, čo sa pričinilo o nedostatok najmä smrekového dreva v strednej Európe. 

 

Do USA sa vyváža v obrovskom objeme 

Americká vláda podporila počas pandémie obyvateľov finančnými príspevkami. Tie ich, spolu s lacnými hypotékami a množstvom času stráveným doma, motivovali, aby sa pustili do prerábania svojich nehnuteľností. 

Výrazne sa tým zvýšil aj dopyt po dreve, ktoré vo veľkom dovážajú z európskeho kontinentu. To v kombinácii s faktom, že drevo je v USA oveľa drahšie než v Európe, nepomáha európskym odberateľom . píly totiž s vidinou veľkého zisku oveľa radšej vyvážajú do Spojených štátov amerických. 

 

Drevo z Európy odoberá aj Čína

V ázijskej krajine tiež poriadne vzrástla spotreba reziva. Podľa odhadov to v roku 2021 bude 70 miliónov kubíkov a o rok na to ešte o 5 miliónov kubíkov viac. Dôvodom sú Zimné olympijské hry, ktoré Čína organizuje. Rozhodla sa kvôli tomu stavať ekologicky a hlavným materiálom, ktorý na tento účel využije, bude drevo. 

 

ČO SITUÁCIA S DREVOM SPÔSOBILA

 

Výrazný rast cien 

Ceny dreva, a to najmä mäkkého ihličnatého ako borovica a smrek, v posledných mesiacov stúpli o desiatky percent. Na rast cien reziva museli reagovať firmy, ktoré z neho vyrábajú koncové produkty. Drahšie teraz kúpite palety, drevený či tatranský profil, nábytok aj preglejky. 

 

Nepredvídateľné zmeny cien 

Najväčším problémom nie je len rast cien. K stabilite v priemysle neprispieva ani fakt, že sa ceny veľmi často menia, dokonca už na dvojtýždňovej až týždňovej báze. Do nelichotivej situácie to dostávajú firmy, ktoré svojim zákazníkom nevedia zaručiť, že pri dodaní zaplatia toľko, koľko videli na cenovke pri objednaní. 

 

Prázdne sklady a dlhé dodacie lehoty 

S nedostatkom dreva sa boria všetky segmenty a spoločnosti naprieč drevárskym priemyslom. Výrobcovia drevených produktov majú ťažkosti zabezpečiť dodávky reziva. Vstupný materiál im prichádza neskoro. Často sa tiež stáva, že píly dodajú menej ako bolo dohodnuté, alebo úplne zrušia dohodnutú dodávku. Výrobcovia koncových produktov preto dodanie posúvajú alebo možnosť objednania úplne pozastavia. 

 

NA ČO SI DAŤ POZOR PRI KÚPE DREVA V AKTUÁLNEJ SITUÁCII 

 

Všímajte si dodacie lehoty

Problémy s nedostatkom dreva majú všetky segmenty a spoločnosti, ktoré ho spracovávajú alebo vyrábajú koncové produkty. Ak niektorá tvrdí niečo iné, sľubuje príliš rýchle dodanie do troch dní, tak buď zavádza alebo nakupuje a následne predáva oveľa drahšie. 

 

Pozor na podozrivo nízke ceny

Ak sa nimi necháte zlákať, môže sa stať, že zaplatíte oveľa viac alebo zostanete bez materiálu. Drevo objednáte a až potom vás upozornia, že cenu upresnia neskôr. Niekedy až po niekoľkotýždňovej dodacej lehote. Že tovar zdražel sa dozviete až tesne pred dodaním a vám nezostane nič iné, len cenu akceptovať alebo objednávku zrušiť. 

 

Prečítané: 216
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex

MPRV SR - Lesy, drevo, poľovníctvo