Logo
Vytlačiť túto stránku

S lesníkom do lesa: Zážitkový program prepojil generácie detí a seniorov

Lesy mesta Spišská Belá, spol. s r. o. zorganizovali v spolupráci s Národným lesníckym centrom vo Zvolene v okolí Náučného lesníckeho chodníka a lesnej škôlky Fľak zážitkový program nazvaný S lesníkom do lesa pre 80 detí z Materskej školy zo Spišskej Belej, štyridsiatich žiakov druhého ročníka zo Základnej školy J. M. Petzvala a pre takmer štyridsiatich seniorov.

Doporučený Ilustračné foto: Internetová stránka mesta Spišská Belá Ilustračné foto: Internetová stránka mesta Spišská Belá

„Program bol súčasťou sprievodných akcií 16. ročníka celoslovenského podujatia Lesnícke dni 2022 s mottom Lesy – mosty pre spoluprácu. Keďže seniori majú pozitívny výchovný dosah na svoje vnúčatá, tento rok bol program upravený tak, že sa v jeden deň na jednom mieste stretli súčasne deti z materskej školy aj seniori. V ďalšej fáze sa v týždennom odstupe s lesníkmi stretli deti z materskej školy spolu so žiakmi základnej školy. Lesníci teda pripravili tento ročník zážitkovo-vzdelávacích aktivít s prepojením na jednotlivé generácie. Najmladšie deti si pre seniorov na záver pripravili prekvapenie v podobe krátkeho programu a milé darčeky, ktoré im aj osobne darovali. Zúčastnené deti a seniori boli rozdelení do štyroch skupín a pod vedením lesných pedagógov boli zapojení do programu Nie je palica ako palica a do výroby obrázkov z lesa, zameraných na tvorivú a technickú prácu,“ povedal nám konateľ spoločnosti Lesy mesta Spišská Belá Ing. František Pisarčík.

Podľa jeho slov deti i seniori odrezané krúžky z dreva vnímali hmatom, obrúsili si ich a nakreslili na nich mandalu – obrázok z lesa. Vytvorené umelecké diela budú účastníkom programu slúžiť ako drevený obrázok, alebo ako podložka pod šálku. Druhá skupina detí  zatiaľ sledovala dôležitú prácu koňa v lese, starostlivosť lesníka oň a skúsili si na toto 900-kilové zviera vysadnúť. Deti sa učili poznávať aj pobytové znaky niektorých druhov lesnej zveri v lese. Celý program počas oboch dní bol zameraný na všetky zmysly človeka.

 

 

Prečítané: 512
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.