Logo
Vytlačiť túto stránku

Podpoľanci chcú od Európskej únie výnimku na regulovaný odstrel medveďa: Šelma nedovoľuje ľuďom riadne žiť a hospodáriť na ich pozemkoch

Kompetentné orgány by mali čo najskôr podať Európskej únii (EÚ) žiadosť o výnimku na regulovaný odstrel medveďa hnedého. Na včerajšom stretnutí v Očovej v okrese Zvolen po tom volali zástupcovia samospráv, lesníkov, poľnohospodárov a poľovníckych združení na Podpoľaní. Situácia sa podľa nich v regióne zo dňa na deň zhoršuje a ľuďom sa výrazne zhoršil životný komfort z dôvodu neustáleho výskytu medveďov v blízkosti ich obydlí. Informuje o tom agentúra TASR na portáli Teraz.sk.

Doporučený Kraj pod masívom Poľany s množstvom medveďov Ilustfračné foto Jozef Marko Kraj pod masívom Poľany s množstvom medveďov

"Takúto výnimku legislatíva EÚ za veľmi prísnych podmienok umožňuje. Máme dostatok relevantných podkladov, ktoré je možné k žiadosti o výnimku priložiť. Aj pri kladnom vybavení bude ale celý proces trvať ešte týždne," uviedla riaditeľka Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Poľana a organizátorka stretnutia Vladimíra Fabriciusová. O takúto výnimku požiadali napríklad krajiny ako Švédsko, Fínsko, Estónsko či Slovinsko.

TASR ďalej uvádza, že Zásahový tím pre medveďa hnedého podľa V. Fabriciusovej začal už v uplynulých dňoch pracovať priamo v teréne na Poľane a v okolí, aby určil problémové medvede. "Chcem ale poprosiť verejnosť, aby bola pri riešení tejto problematiky zhovievavá," zdôraznila V. Fabriciusová. Pomôcť zásahovému tímu by podľa nej mali aj ľudia v regióne.

"Ak medveď niekoho napadne alebo ak ničí majetok a nedovoľuje ľudom riadne žiť a na svojich pozemkoch hospodáriť, to všetko sú veci, ktoré by mali pri posudzovaní udelenia výnimky platiť," uviedol pre TASR starosta obce Kriváň v okrese Detva Imrich Paľko.

"Vážnosť situácie si uvedomujeme. Nemáme problém s tým, aby sme eliminovali tie jedince, ktoré sa správajú neprirodzene a ohrozujú životy a majetok ľudí," povedal v reakcii na slová obyvateľov Podpoľania riaditeľ Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Dušana Karaska. Na rozdiel od tzv. kontajnerových medveďov, s ktorými je problém vo Vysokých Tatrách, je situácia na Podpoľaní podľa jeho slov iná a vyžaduje si čas. ŠOP ale podľa neho podporuje akékoľvek kroky, ktoré sú v súlade s právom.

Ako uviedol zástupca poľovníckeho združenia v Očovej Rudolf Huliak, populácia medveďa hnedého už dávno nie je v takom stave, že by mu hrozilo vyhynutie. "Populácia je dokonca v nadštandardnom stave a vo fantastickej kondícii. Nastal preto čas situáciu riešiť z titulu jej nadpočetnosti. Ak teraz neurobíme do jej početnosti zásah, tak to bude časovaná bomba pre slovenský vidiek," konštatoval R. Huliak.

 

Prečítané: 565
(4 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.