Logo
Vytlačiť túto stránku

TÝŽDŇOVKA: Minister Budaj ide s medveďmi do krajnosti. Čo a kto ho zastaví?

Tento týždeň ukázal, že minister životného prostredia Ján Budaj je odhodlaný ísť pri obhajovaní „bezzásahu“ v prípade rastúcej populácie medveďov na Slovensku do krajnosti. Odmieta pochopiť, že nemá dobrých radcov, pretože postupne zlyháva všetko, čo doteraz používal ako argument a čo malo zabrániť nebezpečným stretom najväčšej šelmy s človekom v našej malej, urbanizovanej a husto osídlenej krajine.

Doporučený Ilustračné foto: archív LES a Letokruhy Ilustračné foto: archív LES a Letokruhy

Nepomohli rolničky ako plašičky, hlasitý hovor v lese, zabezpečené kontajnery, obranné spreje, nereálne rady ako sa zachovať pri stretnutí s medveďom, rozporuplné odporúčania, aby ľudia menej chodili do prírody, zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorého činnosť hádam ani netreba viac komentovať a zameranie sa na synantropné jedince. Odborníci vedia už teraz, že nepomôže ani najnovšia mediálna pirueta ministra o vnadení, prikrmovaní a komerčnom fotografovaní medveďov a nasadenie enviropolície.

Minister sa mýli aj v tom, že sa aktuálne sústreďuje na riešenie problému medveďov na Podpoľaní a sľubuje tamojším samosprávam hory-doly, len aby sa ľudia prestali báť. Medvede sa pohybujú celkom bežne v blízkosti obcí aj v iných regiónoch Slovenska. Hoci nie sú tak medializované, k stretom s rôznymi následkami dochádza v Malej a Veľkej Fatre, na Liptove i Horehroní, na Orave, Kysuciach, Považí aj na Gemeri, Šariši i Spiši. Stačí sa opýtať starostov tamojších obcí a hovoriť s miestnymi obyvateľmi v týchto regiónoch.

Minister a jeho poradcovia v tomto probléme odmietajú akceptovať odborné stanovisko, ktoré tento týždeň zverejnilo Národné lesnícke centrum vo Zvolene. Uviedlo v ňom, že veľkú hrozbu v súčasnom prístupe k jeho manažmentu vidí najmä v tom, že oproti minulosti sa významne mení správanie medveďa.

Predtým veľmi plachá šelma dnes plachosť stráca a veľmi často sa začína objavovať v blízkosti ľudských sídiel. Kým na začiatku tohto nepriaznivého stavu to boli len ojedinelé prieniky medveďa k ľudským obydliam, dnes v ich tesnej blízkosti odrastajú každý rok nové medvieďatá, ktoré už strach z človeka nemajú.

Tým si podľa vyjadrenia Národného lesníckeho centra vytvárame do budúcich rokov obrovský problém, keďže u medveďov nepriamo podporujeme zmenu ich správania. Medvieďa, ktoré vyrastá v tesnej blízkosti ľudí a ich sídiel, bude do týchto miest už automaticky vodiť aj svoj budúci prírastok, čím problémy spolužitia medveďa a človeka začnú ešte viac gradovať.

Ani si nechcem predstaviť a neodvažujem sa napísať, čo nakoniec zastaví tvrdohlavého ministra a kam až zájde, kým ľudia s politickou zodpovednosťou pochopia, že ho treba stopnúť. A to odborníci predpovedajú ešte väčšie problémy ako máme v súčasnosti s medveďmi, v blízkej budúcnosti s vlkmi. Tí po minuloročnom úplnom zákaze ich regulovaného odstrelu takisto postupne stratia plachosť pred ľuďmi, ale v porovnaní s medveďmi dokážu byť vďaka svojej vysokej organizovanosti niekoľkočlenných vlčích svoriek pre človeka ešte nebezpečnejší...

Jozef Marko

Prečítané: 5226
(26 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.