Logo
Vytlačiť túto stránku

Národné lesnícke centrum: Ako je to s bezzásahom na Slovensku?

Národné lesnícke centrum vo Zvolene v dnešnej tlačovej správe uvádza, že desať percent bezzásahu je v posledných dňoch diskutovaná téma. Pozýva verejnosť pozrieť sa na to, aký je súčasný stav bezzásahu v slovenských lesoch prostredníctvom faktov a oficiálnych údajov.

Doporučený Ochranné lesy na Muránskej planine Foto Jozef Marko Ochranné lesy na Muránskej planine

„Na základe dostupných údajov vieme, že výmera lesných porastov Slovenskej republiky je 1 952 753 hektárov. Z toho v 5. stupni ochrany prírody, čiže v zákonom stanovenom bezzásahovom režime, je 72 621 hektárov. To predstavuje 3,7 % výmery lesných porastov.

Okrem toho je podľa platných programov starostlivosti o lesy (PSL) ponechaných na samovývoj (bez plánovaných úmyselných zásahov) ďalších 124 542 hektárov, čiže 6,4 % porastovej plochy lesov Slovenskej republiky a to minimálne na najbližších 10 rokov. Kategória ochranných lesov sa vyhlasuje pri vyhotovení PSL a lesy v nej slúžia predovšetkým na ochranu pôdy, prípadne porastov ležiacich pod nimi a popri tom plnia aj ostatné funkcie lesov. Spravidla sa v nich predpisujú zásahy iba v nevyhnutných prípadoch.

Pokiaľ sú tvorené porastami s prirodzeným drevinovým zložením (zastúpené sú predovšetkým pôvodné, stanovišťu zodpovedajúce dreviny), je možné ich ponechať na samovývoj. Pri sčítaní uvedených porastov bez úmyselného zásahu (6,4 %) a lesov v 5. stupni ochrany (3,7 %) sa dostávame na hodnotu 10,1 % z výmery slovenských lesov v režime plánovaného bezzásahu na najbližších 10 rokov.

Okrem toho nemôžeme zabúdať ani na tzv. biele plochy. Tie tvoria ďalších takmer 300 tisíc hektárov, pričom na základe údajov z Národnej inventarizácie a monitoringu lesov SR sa na nich nachádzajú listnaté lesy, prevažne vo veku do 60 rokov. Tieto porasty vznikli samovývojom, ich vylúčením z manažmentu poľnohospodárskej pôdy a technicky sú teda tiež v bezzásahovom režime. Po ich zarátaní by sa výmera lesov v režime bezzásahu zvýšila až na zhruba 23 % z výmery našich lesov, čo sumárne predstavuje až 9,9 % celkového územia Slovenska.

Na záver je potrebné zdôrazniť, že v prípade nepredvídateľného vývoja v rámci prebiehajúcej globálnej klimatickej zmeny a rôznych katastrofických udalostí, bude pre ochranu pôdy a okolitých porastov potrebné aplikovať primerané opatrenia. Preto je vhodné nevytvárať si pre ich prípadnú realizáciu legislatívne bariéry,“ argumentuje Národné lesnícke centrum v tlačovej správe.

Naposledy zmenené: utorok, 05 apríl 2022 09:04
Prečítané: 2050
(3 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.