Logo
Vytlačiť túto stránku

V kauze Slanských lesov nepodmienečné tresty: Škoda vo výške 42 miliónov eur

Obžalovaných v kauze Slanské lesy odsúdil včera senát Najvyššieho súdu SR na nepodmienečné tresty. Podnikateľovi Milanovi Ičovi uložil trest odňatia slobody vo výmere troch rokov, Ferdinandovi Ontkovi a Pavlovi Pačutovi vo výmere dvoch rokov a šesť mesiacov nepodmienečne. TASR informácie poskytla hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová. Dlhoročná kauza sa týka prevodu vlastníctva lesných a iných pozemkov v hodnote desiatok miliónov eur.

Doporučený Slanské lesy Foto Jozef Marko Slanské lesy

Portál Teraz.sk ďalej uvádza, že Najvyšší súd SR zrušil predchádzajúci rozsudok Krajského súdu v Banskej Bystrici vo výrokoch o treste a zhabaní veci. "Pri ukladaní trestov mal súd na zreteli jednak dlhý čas, ktorý od spáchania skutku uplynul – takmer 24 rokov, ale aj vysokú škodu, ktorá bola ich konaním (hlavne) Slovenskej republike spôsobená – 42 miliónov eur. Predseda senátu ihneď vydal príkaz na dodanie obžalovaných do výkonu trestu odňatia slobody," povedala pre TASR hovorkyňa Najvyššieho súdu SR.

Kauza o vlastníctvo Slanských lesov sa začala v roku 1998, keď vtedajšiemu štátnemu podniku Východoslovenské lesy zmizlo z listov vlastníctva 6 500 hektárov lesa a približne 500 hektárov ornej pôdy. Pozemky na základe notárskeho osvedčenia vydaného Ontkom získala v roku 1998 vtedy 85-ročná Mária Dušičková, údajná nemanželská dcéra grófa Ladislava Károlyiho.

Ako nepeňažný vklad ich vložila do firmy Slanské lesy, s. r. o, ktorej konateľom sa stal Milan Ičo, manžel Dušičkovej vnučky. Spolu s notárom a podnikateľom v kauze figuroval aj bývalý riaditeľ Správy katastra v Trebišove Pavol Pačuta. Súdy následne rozhodli, že Slanské lesy sú majetkom štátu, čo v roku 2016 potvrdil aj Ústavný súd SR.

 

Prečítané: 2309
(2 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.