Logo
Vytlačiť túto stránku

Včelári naďalej odmietajú drastické a nezmyselné legislatívne opatrenia: Poslanci sa ohradzujú voči podľa nich nepravdivým tvrdeniam

Lesníctvo je so včelárstvom historicky prepojené a v súčasnosti je toto tradičné spojenie medzi lesníkmi premyslene oživované, takže na portáli Lesmedium.sk ďalej venujeme pozornosť problému, na ktorý upozornil Slovenský zväz včelárov. Včera jeho predseda Ing. Milan Rusnák zverejnil na sociálnej sieti list poslankyni Národnej rady SR za OĽaNO Monike Kozelovej.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

„Slovenský zväz včelárov je organizáciou, ktorá komunikuje nielen s množstvom úradníkov, ale aj politikov. Doteraz sme sa však nestretli s konaním na takej úrovni, aké ste predviedli v reakcii na tlačovú správu zo dňa 8. februára s názvom „OĽaNO pracuje na zániku slovenského včelárstva“. Dovoľte mi preto tak, ako je pre našu organizáciu zvykom, predostrieť Vám fakty.

Slovenský zväz včelárov Vás ešte 19. januára 2022 listom požiadal o stretnutie a konzultácie k príprave zákona o ochrane zvierat. Ten ste však ako gestorka pripravovanej novely úplne odignorovali a neunúvali ste sa ani, ako sa v slušnej spoločnosti patrí, aspoň zareagovať, že našu ponuku na odbornú spoluprácu odmietate.

Vaše verejné vyjadrenie o tom, že nami zverejnené legislatívne úpravy sú súčasťou pripravovaného zákona o ochrane zvierat, ktorého gestorkou ste Vy osobne a spolupracujete na nej s pánom Feckom, sú zavádzajúce, je absolútna lož.

Informácie, ktoré sme k príprave tohto zákona zverejnili v tlačovej správe, pochádzajú priamo od Vami spomínaného externého poradcu, pána Martina Hodoška, ktorý nám osobne predstavil, že zákon bude obsahovať:

1. regulovaný počet včelstiev na 2 včelstvá na km2,

2. zákaz prepravy včiel - kočovania,

3. zákaz šľachtenia včiel,

4. zákaz inseminácie včiel,

5. sprísnenie vzdelávania budúcich včelárov tak, že budú musieť najprv absolvovať 5-ročnú odbornú prax a až následne si budú môcť zakúpiť včelstvá. Ak samozrejme už počet včelstiev v lokalite nebude prevyšovať hranicu 2 včelstvá na km2.

A požiadal nás o stanovisko. S takýmito drastickými a nezmyselnými legislatívnymi opatreniami sme nesúhlasili a jasne sme to Vášmu pánovi poradcovi odkomunikovali.

Vážená pani poslankyňa,

vedzte, že Slovenský zväz včelárov, ktorého členmi je 15 500 z približne 22 000 včelárov zo všetkých regiónov Slovenska, tu nie je pre parádu. Sme tu preto, aby sme ochraňovali záujmy slovenských včelárov. Budeme tak konať vždy a voči komukoľvek, kto bude slovenských včelárov, ich lásku, zanietenie a prácu so včelami ohrozovať nekompetentnými návrhmi. A, že ich bolo v poslednom období nemálo a bez akýchkoľvek konzultácií s odborníkmi, ukazuje aj nápad zaviesť štatút včely medonosnej ako chráneného živočícha.

Pred vyhrážkami voči slovenským včelárom, pred dehonestovaním faktov a pred tým, ako sa označíte za osobu, ktorá sa stala terčom mediálneho lynču, Vás chcem ešte raz požiadať o stretnutie. Faktami, číslami a vedeckými dátami by sme Vám osobne vysvetlili, ako funguje slovenské včelárstvo. Ako sa totiž ukázalo, nielen, že neviete (alebo možno nechcete?) verejne napísať, kto je Váš externý konzultant pre oblasť včelárstva a koľkých slovenských včelárov reprezentuje, ale z Vašich slov vyplýva, že ani neviete, čo v návrhu zákona o ochrane zvierat na reguláciu slovenského včelárstva vlastne navrhujete. Radi Vám to preto vysvetlíme,“ napísal v liste predseda Slovenského zväzu včelárov Ing. Milan Rusnák.

Pre úplnosť zverejňujeme link na správu TASR so stanoviskom poslancov Národnej rady k pripravovanému zákonu o ochrane zvierat:

https://www.teraz.sk/ekonomika/m-kozelova-a-m-fecko-pripravuju-nove/610674-clanok.html

 

Naposledy zmenené: štvrtok, 10 február 2022 06:50
Prečítané: 2218
(7 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.