Logo
Vytlačiť túto stránku

Poslanci schválili novelu zákona o ochrane prírody a krajiny: Štátne pozemky v národných parkoch vo 4. a 5. stupni ochrany prejdú po envirorezort

Správa lesných pozemkov vo vlastníctve štátu v národných parkoch prejde pod rezort životného prostredia. Počíta s tým poslanecká novela zákona o ochrane prírody a krajiny. Parlament zákon včera schválil 75 hlasmi zo 76 prítomných poslancov. Koalícia novelu presadila bez podpory hnutia Sme rodina. Nebyť podpory od dvoch nezaradených poslancov Miroslava Kollára a Tomáša Valáška, reforma by neprešla. Informuje o tom agentúra SITA na portáli NášVidiek.sk.

Doporučený 5. stupeň ochrany v Bielovodskej doline v Tatranskom národnom parku Foto Jozef Marko 5. stupeň ochrany v Bielovodskej doline v Tatranskom národnom parku

Medzi kľúčové termíny patrí 31. marec 2022, keď budú zriadené správy národných parkov ako samostatné organizácie ochrany prírody. Tie budú spravovať hnuteľný a nehnuteľný majetok vo vlastníctve štátu na území národných parkov. Na ďalší deň, 1. apríla, sa delimituje správa dotknutého majetku.

O novele zákona sa malo v utorok už len hlasovať, ale výhrady k nej mali poslanci z viacerých koaličných strán. Parlament po opätovnom otvorení rozpravy prijal pozmeňujúci návrh, ktorý podľa poslanca  Györgiho Gymesiho spočíva v tom, že pôda nezistených vlastníkov sa nebude presúvať do správy národných parkov.

SITA ďalej uvádza, že v zákone je priamo uvedený okruh zástupcov, ktorí majú právo byť v rade národného parku. Majú nimi byť zástupca územnej samosprávy, na území ktorej sa nachádza príslušný národný park, Horskej záchrannej služby, zástupcovia právnických osôb pôsobiacich v oblasti ochrany prírody a krajiny, lesníctva a cestovného ruchu a odborníci z vedeckých a odborných organizácií, ktorých menuje a odvoláva ministerstvo.

Prevod pozemkov v nižších stupňoch ochrany, ako vo štvrtom a piatom stupni, sa uskutoční až po vykonaní zonácie národných parkov.

Poslanec Sme rodina Jaroslav Karahuta  kritizoval podobu navrhnutej reformy. Vopred avizoval, že Sme rodina nemôže zákon podporiť. Prekážalo mu okrem iného, že v rade národných parkov budú podľa neho chýbať poľnohospodári a súkromní vlastníci lesov.

Podľa predkladateľov novely je zásadným nedostatkom to, že organizácia ochrany prírody a krajiny, ktorá bola zriadená za účelom zabezpečovania starostlivosti o osobitne chránené časti prírody a krajiny na Slovensku, priamo nespravuje pozemky v týchto územiach. Pre štát je neefektívne, ak sa o územie v národnom parku starajú dve štátne organizácie.

Agentúra TASR na stránke Teraz.sk okrem iného tiež uvádza, že legislatívna zmena upravuje aj prechod správy pozemkov vrátane podielov na pozemkoch a spoločných nehnuteľnostiach vo vlastníctve štátu v správe Slovenského pozemkového fondu. Novela spresňuje aj pojem organizácia ochrany prírody a krajiny. Dopĺňa sa tiež ustanovenie upravujúce zloženie rady národného parku.

TASR dodáva, že reforma má nadobudnúť účinnosť od 15. januára 2022, niektoré jej ustanovenia od apríla 2022.

 

Naposledy zmenené: streda, 15 december 2021 06:09
Prečítané: 1262
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.