Logo
Vytlačiť túto stránku

TÝŽDŇOVKA: Memorandum, tlačovka, zasadnutie vlády, politické zákulisie a ďalšie verejné zhromaždenie. Zápas o podobu slovenského vidieka vrcholí

Tento týždeň bol mimoriadne bohatý na udalosti, týkajúce sa takzvanej reformy národných parkov, ktorú má priniesť novela zákona o ochrane prírody a krajiny. Stojí za to si ich chronologicky zhrnúť.

Doporučený 23. augusta sa uskutočnilo verejné zhromaždenie pred Úradom Vlády SR, 3. novembra sa uskutoční pred Národnou radou SR Foto Peter Gogola 23. augusta sa uskutočnilo verejné zhromaždenie pred Úradom Vlády SR, 3. novembra sa uskutoční pred Národnou radou SR

V pondelok podpísali ministri pôdohospodárstva a životného prostredia memorandum o tom, že k presunu štátnych pozemkov v prvých dvoch národných parkoch, ktoré už prešli zonáciou územia (Slovenský raj a Pieniny), dôjde od 1. apríla 2022. Do 30. júna 2022 by nám ministerstvo životného prostredia malo predložiť návrh na zonáciu ostatných národných parkov. Musíme dosiahnuť celospoločenskú zhodu na tom, na akej ploche územia si chceme a vieme dovoliť národné parky,” povedal po podpise memoranda šéf agrorezortu Samuel Vlčan.

Deň na to predseda Oblastnej lesníckej komory Igor Viszlai napísal pre portál Lesmedium.sk komentár o rozporoch medzi tým, čo odznelo o memorande na tlačovej konferencii a čo obsahuje samotný, právne nezáväzný dokument. O deklarácii prísľubov, ako ho autor nazval, okrem iného uviedol: Na tlačovej konferencii odznelo, že najprv bude zonácia národných parkov, až potom budú prechádzať pod rezort životného prostredia. Čo je ale uvedené v memorande (uvediem skrátený text, aby bol bez odvolávok zrozumiteľný)? „K 1. januáru 2023 sa delimituje správa dotknutého majetku štátu v národných parkoch, ako aj dotknutého súvisiaceho majetku v rozsahu, ako vyplynie zo zonácie národných parkov vyhlásenej do tohto termínu, alebo v rozsahu platnom k tomuto termínu.“ Ja to čítam tak, že aj keď zonácia nebude a bude stav ako dnes, aj tak sa akože „národné parky“ delimitujú.

V stredu Vláda SR schválila podľa portálu NášVidiek.Sk návrh novely zákona o ochrane prírody, ktorá počíta s prechodom pozemkov z právnických osôb v zriaďovateľskej a zakladateľskej pôsobnosti Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na ŠOP SR k 1. júlu 2022. Termín zmeny sa však netýka majetku Štátnych lesov TANAP-u a štátneho podniku Lesopoľnohospodársky majetok Ulič. Tie totiž od 1. januára budúceho roku majú prejsť spod správy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR do gescie Ministerstva životného prostredia SR...

Z politického zákulisia sme sa dozvedeli, že v pondelok, po ohlásení memoranda, v koaličnej rade nedošlo k odsúhlaseniu návrhu, doplneného o informácie, prezentované na tlačovej konferencii a predloženého Jánom Budajom. Ten nechal podľa našich informácií schváliť na stredajšom rokovaní vlády pôvodný návrh zákona o ochrane prírody a krajiny, ktoré sa ale uskutočnilo bez účasti ministrov za hnutie Sme rodina, pretože mali iné pracovné povinnosti. Preto tie rozpory medzi tým, čo bolo verejne prezentované o termínoch a postupoch takzvanej reformy národných parkov v pondelok a v stredu.

Tieto politické a marketingové hry včas prehliadli organizátori doterajších troch verejných zhromaždení, ktoré sa uskutočnili proti takto pripravenej a presadzovanej novele zákona o ochrane prírody a krajiny postupne vo Svite, Bratislave a Banskej Bystrici. Vidiecka koalícia sa rozhodla zvolať na podporu vidieka súkromných vlastníkov lesov, poľnohospodárov, lesníkov, poľovníkov a obyvateľov vidieka na stredu 3. novembra 2021 o 15.30 hod. pred budovu Národnej rady SR v Bratislave počas hlasovania poslancov parlamentu o novele zákona o ochrane prírody a krajiny, ktoré sa uskutoční v ten istý deň o 17. hodine.

Vývoj udalostí nasvedčuje tomu, že budúci týždeň zápas o ďalšiu podobu slovenského vidieka vyvrcholí. Aspoň nateraz.

Jozef Marko

 

 

 

Naposledy zmenené: nedeľa, 31 október 2021 06:17
Prečítané: 458
(5 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.