Logo
Vytlačiť túto stránku

Vlastníci lesov v Českej republike dostanú od štátu tretinu toho, čo žiadajú: Kompenzácie nebudú stačiť na obnovu lesov

Holé hrebene skôr zalesnených kopcov alebo rozsiahle plochy, iba s pňami a uschnutými konármi. Tak v posledných rokoch menil lykožrút českú krajinu. Prácu pridal hlavne lesníkom, ktorí len vlani vyťažili skoro 34 miliónov kubíkov podkôrnikového dreva. Viac než 12 500 vlastníkov lesov teraz požiadalo o lykožrútový príspevok za minulý rok. Od českého ministerstva pôdohospodárstva dostanú tretinu z požadovaných peňazí. Podľa rezortu na to nie je viac financií v štátnom rozpočte. Informoval o tom v reportáži Rádiožurnál Českého rozhlasu a informáciu zverejnil aj na portáli iROZHLAS.cz s názvom Ministerstvo dá na podkôrnikové kompenzácie vyše 3,5 miliardy. Vlastníci lesov žiadali takmer trikrát toľko.

Doporučený Zdroj: Internetová stránka Rádiožurnálu Českého rozhlasu Zdroj: Internetová stránka Rádiožurnálu Českého rozhlasu

„Jsme na hřebenu, kde prapůvodně před kalamitou rostl smrkový les. My se tady snažíme ten les co nejrychleji obnovit,“ popisuje Rádiožurnálu konateľ Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Arnošt Buček. „Pro nás byly extrémní poslední dva roky. Loni jsme vytěžili řádově necelých 820 kubíků a v roce 2019 necelých 860,“ dodáva.

Na jednom svahu, ktorý tiež padol kvôli lykožrútovi, už pracujú robotníci. Časť skupiny zalesňuje, zatiaľ čo druhá natiera nasadené stromky, aby ich zver nezhrýzla skôr, ako stihnú vyrásť. „Potom, co se připraví porost, se plocha musí připravit k zalesnění – poshazuje se dohromady klest, zajistí se stavební materiál tak, aby ta skladba byla bohatší, plocha se zalesní a poté se několik let ošetřuje kvůli zvěři a případně se ještě vyžínají podle toho, jak moc roste buřeň a ta tráva tak, aby zdárně odrostly a vznikl tam nový les,“ povedal ďalej Arnošt Buček.

Podľa konateľa čaká lesníkov po likvidácii podkôrnika veľa práce. Práve s výdavkami na obnovu lesov majú vlastníkom pomôcť štátne príspevky. Ministerstvo pôdohospodárstva tak chce dorovnať rozdiel medzi cenami dreva na trhu a peniazmi potrebnými na vysádzanie a k starostlivosti o nový les.

Lenže predseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů Jiří Svoboda upozorňuje na to, že príspevky za minulý rok pokryjú iba zlomok škôd, ktoré lykožrút napáchal. „Relace, kterou jsme si spočítali – to znamená, že jsme dostali něco jako osm procent vypočtené škody, nám připadá samozřejmě malá. Celá řada vlastníků, kteří už jsou vytěženi, nemají co prodávat a tam bude velký problém do budoucna, aby měli zdroje na to, aby holiny, které tam vznikly, mohli zalesnit a ta kultura byla řádně opečovávána,“ uviedol pre Rádiožurnál Českého rozhlasu Jiří Svoboda.

Link na celý článok na portáli iROZHLAS.cz:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/kompenzace-kurovec-lesy-ministerstvo-zemedelstvi-financni-podpora_2110231955_aur

Naposledy zmenené: nedeľa, 24 október 2021 09:38
Prečítané: 315
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.