Logo
Vytlačiť túto stránku

Vedci prečítali celý genóm lykožrúta: Podarí sa zastaviť zabijaka lesov?

Zastavíme zabijaka lesov? Biológovia dokázali prečítať celý genóm lykožrúta. Článok s týmto názvom uverejnil portál Nedd.cz, ktorý sa venuje novinkám a zaujímavostiam zo sveta vedeckého výskumu. V podtitulku článku uviedol, že nový vedecký počin naznačuje prielom v boji s podkôrnym hmyzom. Môže poskytnúť účinnú zbraň proti najväčšiemu škodcovi našich lesov.

 

Doporučený Detail lykožrúta Foto: Ing. Ján Slivinský Detail lykožrúta

Portál Nedd.cz okrem iného napísal, že analýzu genómu lykožrúta vykonali vedci z niekoľkých krajín, vrátane expertov z České zemědělské univerzity v Prahe. Hlavná časť výskumu sa uskutočnila na Lundskej univerzite vo Švédsku.

Počas štúdie genómu lykožrúta, ktorá bola publikovaná v časopise Communications Biology, spárili v laboratóriu stovku podkôrnikov z desiatich generácií. Výskumníci potom pomocou počítača triedili väzby medzi ich DNA. Nakoniec získali výsledný genóm, ktorý porovnávali s genómami iného hmyzu - mušky octomilky a komára z rodu Anopheles.

Vedci zistili, že genóm lykožrúta je kvalitný, čo vysvetľuje, prečo chrobák, ktorý sa živí lykom a drevom stromu, je v Európe aj Ázii tak úspešným druhom. Lykožrút má veľké množstvo génov, ktoré rozkladajú bunkové steny rastlín. Prekvapivo však nemá žiadny gén, ktorý by účinne odpudzoval cudzie látky, ktoré mu škodia. Trebárs živicu stromov, ktorá je pre neho toxická.

Link na celý článok:

https://nedd.tiscali.cz/zastavime-zabijaka-lesu-biologove-dokazali-precist-cely-genom-kurovce-520227

Prečítané: 591
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.