Logo
Vytlačiť túto stránku

Názor: Som za. Osloboďme národné parky – od diletantov

Pri práci v lese stretávam veľa ľudí. Reč sa zvrtne na naše poslanie. Prácu lesníkov. Najčastejšie im ukazujem dve fotky. Sú na nich obe plochy po kalamite. Bezzásah a robota lesníka - spracovanie kalamity a následne pestovné práce - drina lesných robotníkov. Nasleduje jednoduchá otázka: Čo sa vám viac páči? Nuž, prst mi ukazuje vždy na zelenú fotografiu. Čím to asi bude? Preto sa pýtam, od čoho sa majú oslobodiť naše kvázi národné parky?

Doporučený Peter Staroň pri lapáku na obnovenej ploche v Urbári Bobrovec Foto Jozef Marko Peter Staroň pri lapáku na obnovenej ploche v Urbári Bobrovec

Bábeľovci, otec aj syn, lesníci, tu denne prispievajú zábermi z Muránskej planiny. Minister mimovládok sa tu chváli, že je to tretí najkrajší národný park v Európe. Neviem, prečo nás obviňujú, že lesníci len rúbu. Ja ako lesník a odborný lesný hospodár nerúbem. Občas si treba vygugliť, čo robí lesník a čo odborný lesný hospodár, ak v tom má niekto guláš. Mám program starostlivosti o lesy (lesný hospodársky plán) platný na desať rokov, ktorý schválili na životnom prostredí. Tým sa riadim.

Ďalej podlieham zákonom a vyhláškam, som pravidelne pod kontrolou štátnej správy, niekedy aj iných orgánov po rôznych udaniach. Musel som absolvovať neľahkú skúšku odborného lesného hospodára a pravidelne raz za päť rokov absolvovať školenie v Národnom lesníckom centre. Každú chvíľu čítam, že tu máme všetko vyrúbané a rúbeme hlava - nehlava. Nedávno víchrica poslala k zemi cca 150 000 m3 lesa v Malužinej a na Čiernom Váhu. Tretinu ekoaktivisti zakázali spracovať, lebo bezzásah...

Hádajte, čo sa stane do dvoch až troch rokov? No hnedá v odumretých porastoch bude dobrá. V roku 2008 som z Partizánskej Ľupce odišiel na Urbár v Závažnej Porube. Časť lesa majú od Lúčok v Jasnej do Širokej doliny. A vtedy to začalo. Najprv rozšíriť turistickú zjazdovku. Obnažila sa veľká časť lesa. Stromy dostali spálu kôry a oslabené napadal lykožrút. Začala masívna výstavba hotelov, lanoviek, zjazdoviek a parkoviska. A tak je to dodnes.  Ochranári všetko schvaľovali. Rúbalo sa ostošesť. Bolo ticho. Potom prišli každý rok víchrice a keď sme spracovávali kalamitu, boli sme najväčší hajzli na svete. Som rád, že do Jasnej už nemusím.

Som za. Osloboďme národné parky - od diletantov. Prehodnoťme opodstatnenosť ochrany. Čo je vzácne, nech je chránené. A prísne, bez papalášskych výnimiek! Čo je to za Tatranský národný park a Národný park Nízke Tatry, ktorých hranicou je miestami cesta č. 18 a sú tam zahrnuté pomaly všetky dediny na Liptove?! Dom sa stavia od základov a nie od strechy, ako to chce robiť ministersvo mimovládok.

Peter Staroň, odborný lesný hospodár Urbáru Bobrovec

Zdroj: Profil autora na sociálnej sieti  

Titulok a zredigovanie textu: Lesmedium.sk

 

Naposledy zmenené: sobota, 18 september 2021 18:41
Prečítané: 1337
(10 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.