Logo
Vytlačiť túto stránku

Vlastníci lesov sa v Deň Ústavy SR obrátili na politikov s prosbou: Buďte zodpovední, dajte vidieku istotu, že reforma ochrany prírody bude aj pre ľudí

V Deň Ústavy Slovenskej republiky sa ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska obrátila na ústavných činiteľov, poslancov Národnej rady SR a ministrov s prosbou o vybudovanie atraktívneho slovenského vidieka a nie vymierajúcej prírodnej rezervácie. Na portáli Lesmedium.sk uverejňujeme text vlastníkov lesov v celom rozsahu.

Doporučený Výsledok bezzásahového režimu v Národnom parku Šumava Foto Jozef Marko Výsledok bezzásahového režimu v Národnom parku Šumava

„Toto letné obdobie, okrem najvyššieho tepla prispievajúceho k ničeniu našich ihličnatých lesov, bolo poznačené búrlivými diskusiami v regiónoch o ďalšom charaktere slovenského vidieka, z ktorého už viac ako polovicu máme na Slovensku chráneného z titulu ochrany prírody a ďalšie masívne pribúdajú. No javí sa, ako by sa stále zabúdalo na miestnych ľudí, na kvalitu ich života  a potrebu nielen ochrany ich majetku, ale aj ich samých.

Vyjadrujeme poďakovanie Ministerstvu životného prostredia SR za séria rokovaní, ktoré uskutočnili na prelome júla a augusta v regiónoch na územiach všetkých 9 národných parkov Slovenska. Konečne in situ mohli úradníci a politici, toho času rozhodujúci o živote na vidieku, počuť hlas miestnych. Diskusie jasne ukázali všetkým, verejnosti, úradníkom aj politikom, že život na vidieku nie je o snoch a emóciách, ale o realite všedných dní. Kde verejné služby sú na žalostnej úrovni a starostovia sú už často zúfalí a bezradní pred vyľudňovaním ich obcí, kde sa postupne  kvalita života zhoršuje až do takej miery, že z titulu ochrany prírody je ohrozenie života na vidieka a dokonca aj ľudského života.

Ľudia na dedinách sa začínajú báť a žijú v neistote. Či pustia dieťa do školy, keď sa medvede pohybujú po obci, či živiteľ rodiny vypustí ovce na pašu bez strachu, že mu ich vlci nezadrhnú, či furman vôbec bude mať robotu pre seba a svoje kone. Či sa vôbec oplatí žiť, pracovať a podnikať na vidieku.

Lebo už vládnu vyhlášky, programy starostlivosti, ale nie zákony. A v ochrane prírody sú práve vyhlášky, či programy nadradené nad zákony a ústavu. Okrem súkromného majetku ohrozujú aj bezpečnosť zdravia človeka a bohužiaľ, nadraďujú zviera alebo rastlinu nad človeka a jeho majetok.

Posledné prípady :

  • Spiš - Podolínec – zadrhnutie plemenného barana vlkom a po zvolaní komisie na druhý deň zadrhnutie ďalších 30 ovcí.
  • Červený kláštor – pre rozšírenie PIENAP-u snaha o vyhlásenie 7 000 hektárov poľnohospodárskej pôdy do bezzásahu, ktorú chceli miestni využívať na pasenie a produkciu bezpečných potravín.
  • Horná Orava – Lomná a okolie -  snaha o vyhlásenie výrazných obmedzení doterajšieho tradičného pasenia dobytka v Chránenom vtáčom území Horná Orava.
  • Liptov – Liptovské Revúce – snaha o vyhlásenie o vyhlásenie výrazných obmedzení doterajšieho tradičného pasenia dobytka a bezzásah priamo v záhradách občanov v Chránenom vtáčom území Veľká Fatra.
  • Slovensko - Obštrukcie ŠOP SR pri riešení hrozby AMO v chránených územiach v mimoriadnej situácii.

Napriek tomu, ani v jednom príspevku na diskusiách od miestnych ľudí nezaznelo – NECHCEME OCHRANU PRÍRODY. No zaznievalo, CHCEME SI SVOJ MAJETOK OCHRAŇOVAŤ SAMI – nie, aby to robil štát. Chceme používať zdravý sedliacky rozum. A CHCEME MAŤ ISTOTU! V kvalitný život na vidieku.

Všetky doterajšie kroky všetkých vlád vyzdvihovali európsky projekt NATURA2000, ktorý bohužiaľ na Slovensku stroskotal a nepriniesol ani po 17 rokoch želané výsledky. Napriek tomu, MŽP a mnohí politici, neznalí podstaty veci, stále trvajú na doterajšej ceste jeho napĺňania, ktorá nie je správna a prináša množstvo NEISTÔT pre slovenský vidiek.

Na stole súčasných dní je reforma ochrany prírody a KRAJINY, reforma národných parkov. 30.8.2021 sa rozhodli predstavitelia koaličných strán založiť pracovnú skupiny k reforme národných parkov. Štyria  predstavitelia koaličných strán a ministri pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a životného prostredia. Majú dať stanovisko do 16.9.2021.

Dovoľte nám preto pred rozhodovaním a prijatím stanoviska keď už bude o NÁS BEZ NÁS vysloviť prosbu:Pozorne si pozrite dve reportáže z nemeckého Národného parku Harz a zvážte, či takto chcete o 10-15 rokov vidieť viac ako polovicu slovenského vidieka.   

Pre historické súvislosti  - lesné územie bolo odlesnené po 2. svetovej vojne a za speňaženú drevnú hmotu boli vyplatené Veľkej Británii vojnové reparácii. Následne bolo územie vysadené smrekom. Národný park bol vyhlásený v roku 2006. V roku 2018 ho zasiahol lykožrútový mor. Pre zaujímavosť s Národným parkom Harz nadviazal spoluprácu aj Národný park Muránska planina.)

1. reportáž z roku 2019 SPIEGEL – veda - 10.08.2019, 10:05 hod. Odumieranie lesa v pohorí HARZ: podkôrny hmyz má katastrofálne následky. Vďaka teplu a suchu sa kôrovec v pohorí Harz šíri takmer nekontrolovane - smrekový les odumiera. Pre tamojších ľudí je to katastrofa. Návšteva miesta, kde klimatická kríza už začína pôsobiť.

Lesné vymierač v Harze: Lykožrút má katastrofálne následky - DER SPIEGEL

https://www.spiegel.de/video/waldsterben-im-harz-borkenkaefer-hat-katastrophale-folgen-video-99028976.html?fbclid=IwAR2tNYoFsLY6JFf8lvDFEXFPGH6I7rMkF_najGacsLRgHZIrzFT_97GWXn8

2.  reportáž z 18.8. 2021 - TAGESSCHAU - Národný park Harz: Zmena klímy na každodenné témy Brocken Nemeckému lesu sa na mnohých miestach darí zle, dokonca aj tu v pohorí Harz. Tam, kde stromy kedysi stáli v bujnej zeleňou, je často len mŕtve drevo.  Známky toho, že účinky zmeny klímy majú už dlho vplyv na naše zemepisnú šírku. 

Pre každodenné témy uprostred volieb do Spolkového snemu, Matthias Koch vyliezol na Brocken v národnom parku Harz, aby preskúmal otázku, ako ľudia vnímajú túto zmenu vo svojej vlasti a čo teraz očakávajú od politiky.

(8) Nationalpark Harz: Klimawandel auf dem Brocken I tagesthemen mittendrin - YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=UTP99X3e7-A

Pozrite si ako sa vyvíja a komunikuje výsledok bezzásahu v turisticky atraktívnom pohorí v bohatom Nemecku. Kde do lesa dáva len spolková vláda viac ako 1,2 mld. eurr z LESNÉHO KLIMATICKÉHO FONDU, ktorý je s spoločnej správe spolkového ministerstva výživy a poľnohospodárstva a životného prostredia

https://www.waldklimafonds.de/

A zamyslite sa koľko dáva Slovensko do lesných oblastí zasiahnutých lykožrútovým morom ? A najmä, koľko bude môcť dávať Slovensko v budúcnosti do týchto oblastí?  Ak táto situácia nastane vo všetkých slovenských národných parkoch kde podľa novely zákona platnej od 1.1.2020 má zostať 75% územia bez zásahu človeka?.

A VŚETKÝCH OSTATNÝCH CHRÁNENÝCH ÚZEMIACH, kde sú tiež veľké plochy bezzásahu? V TOMTO JE NAŠA NEISTOTA – BOJÍME SA TAKEJTO APOKALYPSY LESOV pre nezodpovedné rozhodnutia politikov, ktoré na generácie poškodia život na vidieku. A preto vás prosíme o zodpovednosť. Je ešte čas.“

 

Prečítané: 1199
(5 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.