Logo
Vytlačiť túto stránku

Je umenie vypestovať krásne rovné kmene: Každá generácia lesníkov vniesla do porastov to svoje

Praktický lesník Ing. Róbert Gombárik v aktuálnom statuse na sociálnej sieti krátko a výstižne opísal postupy v lesných porastoch pri Borskom Sv. Jure, v ktorých mu podľa jeho slov sústredenie sa na úplne odlišné podmienky poskytlo relax, ale aj zážitok z krásnej krajiny na viatych pieskoch.

Doporučený Borovice s rovnými kmeňmi na viatych pieskoch Záhoria Foto: Ing. Róbert Gombárik Borovice s rovnými kmeňmi na viatych pieskoch Záhoria

„Porasty tento rok boli už druhýkrát prejdené vyznačovaním podkôrnikov na boroviciach. V niektorých častiach je v týchto lesoch vysadená aj borovica tuhá s charakteritickými troma ihlicami na brachyblastoch a kmeňmi, porastenými chumáčmi ihlíc. Vlhkejšie časti nadalej osídľuje jelša lepkavá, niekde dub letný, breza bradavičnatá a brest väzový.

Je to umenie vypestovať takéto krásne rovné kmene. Každá generácia lesníkov do týchto porastov niečo vniesla a svojimi postupmi zveľaďovala tieto porasty, aby nadobudli takýto vzhľad. Vypestovať krásny rovný kmeň a rovnaké kmene vo veľkom súbore stromov, je výsledkom a umením množstva lesníkov, ktorí v lesoch pracovali od ich založenia, či už umelou cestou, alebo prirodzenou obnovou, ktorá je prírode blízka,“ napísal na svojom profile na sociálnej sieti R. Gombárik.

Titulok: Lesmedium.sk 

Prečítané: 666
(2 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.