Logo
Vytlačiť túto stránku

Minister Ján Budaj: Štátnych lesníkov nebudeme do ničoho nútiť, neštátnych vlastníkov lesov sa transformácia netýka

Administratívne prejdú LESY SR pod správu Štátnej ochrany prírody SR, ak to poslanci Národnej rady (NR) SR odsúhlasia, od 1. januára 2022. Uviedol to včera na brífingu v Humennom minister životného prostredia Ján Budaj. Tlačová agentúra TASR o tom informuje na stránke Teraz.sk.

Doporučený Výsledok rozhodnutia ochranárov v Zadných Meďodoloch v TANAP-e: Takto chcú rozvíjať turizmus? Foto Jozef Marko Výsledok rozhodnutia ochranárov v Zadných Meďodoloch v TANAP-e: Takto chcú rozvíjať turizmus?

"Ďalšieho pol roka bude trvať ešte stále spresňovanie územia, prijímanie zamestnancov - na to sme dali ďalších 6 mesiacov. Povedal by som však, že najmenej ďalších 6 rokov bude trvať, kým národné parky začnú vyzerať tak, ako vyzerajú v zahraničí. To znamená, že budú naozaj priateľské k návštevníkovi. Samozrejme, iba k tomu, ktorý neničí podstatu, neničí chránené biotopy, chránené kvetiny a správa sa náležite k národnému parku. V tom sú národné parky všade na svete veľmi prísne. Rozvoj penziónov, rozvoj prenájmu pre ľudí podľa mňa aj v súvislosti s COVID cyklami, ktorých sa už možno nikdy nezbavíme, bude rapídne narastať,“ povedal Ján Budaj.

Nie je podľa neho žiaden dôvod na to, aby Slovensko nemalo mať také príjmy z turizmu, ako má napríklad susedné Rakúsko. "My len nemáme pre turizmus pripravené podmienky. Slovensko je neobjavený poklad Európy. Ľudia, ktorí pochodili kadejaké kúty sveta, sú často šokovaní, že 'za humnami' majú také skvosty, ako sú napríklad smrekovo-bukové pralesy v Poloninách. To je jedinečná vec. Slovensko bude raz rovnako bohaté z turizmu, ako je Španielsko alebo Rakúsko," citovala J. Budaja agentúra TASR.

Ubezpečil, že pri transformácii správy lesov štát nebude nikoho do ničoho nútiť. "Ani súčasní zamestnanci štátneho podniku LESY SR nemusia za každú cenu prejsť (pod ŠOP, pozn. TASR). Je to ich slobodná voľba. Ak prejdú, o nič neprídu a budú pracovať, som presvedčený, v dobrých podmienkach," uviedol J. Budaj.

TASR dodala, že pokiaľ ide o neštátnych vlastníkov lesných pozemkov, tých sa transformácia podľa ministra Budaja nijako nedotýka. Prevádzkovatelia hotelov a penziónov podľa jeho slov vítajú, ak sa zveľadí infraštruktúra: "My chceme pomáhať aj obciam, ktoré sú vnútri národných parkov alebo v ich dotyku. Ony sú najmä miestom, kde sa turista ubytuje."

Naposledy zmenené: piatok, 06 august 2021 07:05
Prečítané: 966
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.