Logo
Vytlačiť túto stránku

Prvé hlasy politikov za stiahnutie novely zákona o ochrane prírody: Vládna koalícia to zobrala zo zlého konca

Mimoparlamentné hnutie KDH žiada stiahnuť poslanecký návrh novely zákona o ochrane prírody a predložiť vládny návrh. Návrh prevodu pozemkov v národných parkoch pod ochranárov je nedomyslený, deje sa neštandardne a vyvoláva napätie. Upozorňuje na to podpredseda KDH Marián Čaučík. Jeho vyjadrenia uverejnila tlačová agentúra TASR na stránke Teraz.sk.

Doporučený Ilustračné foto Jozef Marko Ilustračné foto Jozef Marko

Nový správca pozemkov, ktorým by mala byť Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR, nemá vybudované materiálne, technické ani personálne kapacity, poukazuje KDH. Z návrhu podľa hnutia nie je zrejmé ani to, akým spôsobom a z akých zdrojov sa bude starostlivosť o pozemky realizovať.

"Jednotná správa chránených území a efektívna ochrana prírody a biodiverzity je dobrý cieľ, ale iba prevodom správy štátnych pozemkov na organizáciu ochrany prírody sa neudeje," cituje TASR Mariána Čaučíka. Dodal, že vládna koalícia zobrala vec prevodu zo zlého konca. Nariadeniu, ktoré má byť v zákone, musí predchádzať odborná diskusia tak, aby sa v dialógu s dotknutými subjektmi našiel optimálny model správy národných parkov.

"Takáto vážna novela zákona musí byť predložená ako vládny návrh, ktorý si vyžiada medzirezortné pripomienkové konanie orgánov štátnej správy i dotknutých inštitúcií," povedal podľa TASR Marián Čaučík. Prijatie zákona v tejto podobe podľa neho nezabezpečí kvalitnejšie procesy a ochranu prírody a krajiny na Slovensku.

Naposledy zmenené: streda, 16 jún 2021 17:35
Prečítané: 1023
(3 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.