Logo
Vytlačiť túto stránku

Po Starine vodná nádrž aj v Tichom Potoku? A po starých krivdách prídu nové?!, pýtajú sa s obavami vlastníci lesov

Spravodajský portál Aktuality.sk dnes zverejnil informáciu o tom, že sa znova začína hovoriť o výstavbe vodnej nádrže v Tichom Potoku. Po vodnej nádrži Starina sa môže stať ďalšou priehradou, ktorá by zabezpečovala pitnú vodu pre východné Slovensko. Odborníčka v článku hovorí, že starostlivosť o už existujúce vodné nádrže u nás pokrivkáva. Miestni majú obavy z priesakov a lokálnej klímy. Na poplach bijú aj vlastníci lesov v tejto lokalite. Štát ešte nedal do poriadku staré krivdy a už podľa nich pripravuje nové.

Doporučený Vodná nádrž Starina Foto Jozef Marko Vodná nádrž Starina

Predsedu ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Milan Ovseník zdôrazňuje, že výstavby priehrady v Tichom Potoku sa dôvodne boja občania obcí, vrátane tých zaniknutých, v celom bývalom Vojenskom obvode Javorina. „V ňom sa ani po tridsiatich rokoch od Nežnej revolúcie miestni ľudia - drobní vlastníci pôdy, ktorí po stáročia udržiavali tento kút krajiny, až prišli nešťastné 50-te roky a ich kruté, nútené vysťahovanie, nemôžu domôcť spravodlivosti. A tak sa musia aj naši členovia v regionálnych združeniach Šariš a Spiš spolu s ÚNIOU aktivizovať a dlhodobo bojujú za svoje práva. Naposledy dodnes trvajúcou petíciou za urýchlené vydanie vlastníckych práv pôvodných vlastníkov ku všetkým nehnuteľnostiam nachádzajúcim sa v bývalom Vojenskom obvode Javorina podľa stavu k 31. 12. 1952, čo zaručuje Ústava SR a za odstránenie majetkových krívd spôsobených štátom".

M. Ovseník ďalej pre Lesmedium.sk hovorí, že vlastníci lesov s obavou hľadia na možné "developerské" zámery, tentoraz štátu, podľa jeho slov poprepájané s údajnou ochranou prírody v takzvanom Chránenom vtáčom území Levočské vrchy. Pýta sa, či chce štát pod pokrievkou "vyššieho záujmu" pri výstavbe vodnej nádrže Tichý potok napáchať ďalšie krivdy?

„Ešte sa ani spravodlivo a slušne nedokázal vysporiadať s miestnymi ľuďmi, ktorým zločinný, komunistický režim hlboko zasiahol do ich života a už na nich plánuje uvaliť ďalšie záťaže? So znepokojením sa pozeráme na možnú analógiu so životom miestneho obyvateľstva v dedinách Starinskej doliny v Poloninách. kde kvôli vodnej nádrži musel zaniknúť obecný život aj v rusínskych obciach Ruské, Zvala, Smolník a Veľká Poľana, vzdialených od vodnej nádrže i viac ako 30 kilometrov. Hrozba pásiem hygienickej ochrany vôd, rozptýlených 30 - 50 kilometrov od nádrže a z nich plynúce zákazy a obmedzenia pre miestne obyvateľstvo, je reálna. Vyháňa ľudí z ich prirodzeného prostredia. 

Verte, že po temer tridsiatich rokoch je ťažké čítať rozhodnutia o zákazoch a obmedzeniach, ktoré vydal Krajský úrad Košice pre Starinskú dolinu v pásmach hygienickej ochrany vôd - a dokonca bez nároku na majetkovú ujmu! Nehľadiac na morálnu ujmu. A nezodpovednosť štátu spravodlivo sa s nimi vysporiadať. Miestnym Rusínom zostávajú len "oči pre plač". A ďalšie zákazy, plynúce z údajného svetového dedičstva UNESCO, ktoré stáročia vytvárali a dotvárali miestni Rusíni! 

Nebrojíme proti právu ľudí na vodu. Brojíme však proti nezodpovednosti politikov, hľadiacich len na svoje politické body. A chceme upozorniť verejnosť, aby sa stávala aj ona zodpovednou. Pri spotrebe vody v mestskom prostredí, ktorá im z kohútikov tečie z vidieckych oblastí. Dokedy si verejnosť bude myslieť, že len vidiecke obyvateľstvo má byť zodpovedné vo vzťahu k riešeniu klimatických zmien? Zodpovednosť je na nás všetkých!  A preto urobme všetko preto a nedopusťme, aby sa zopakovala situácia aj v Levočských vrchov ako v Poloninách! A pri presadzovaní "práva na vodu" myslime na právo aj tých druhých - miestnych ľudí, ktorých korene siahajú do stáročnej histórie Levočských vrchov. Na právo na dôstojný život tam, kde sú ich korene!“, vyzýva M. Ovseník.

A dodáva, že táto téma bude jednou z kľúčových, s ktorou ÚNIA oboznámi predsedu vlády Petra Pellegriniho na avizovanom stretnutí, ktoré sa má uskutočniť v najbližších dňoch.

Jozef Marko

 

 

Naposledy zmenené: nedeľa, 26 január 2020 11:54
Prečítané: 1637
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.