Strop na daňovú sadzbu z lesných pozemkov
V sekcii O čom sa hovorí je uverejnená správa SITA.
Výpadok daní obciam vykompenzujú Lesy SR.
Obce, ktoré prídu o časť príjmu pre strop 2,5 % na daň z lesnej pôdy, nebudú poškodené. Štátne Lesy SR poskytovali odškodnenie za škody pri ťažbe, ak sadzba dane bola nižšia ako 2 %. Po novom zaplatia všetkým obciam, ktoré budú mať oprávnené nároky.
=====
Pred pár mesiacmi som zaregistroval odmietavé stanovisko z niektorej obce voči pripravovanej novele zákona 582/2004 Z .z. týkajúcej sa stanovenia stropu pre daň z lesných pozemkov. Išlo o obec, kde sú dane z lesných pozemkov takmer jej jediným príjmom a zníženie dane bude pre ňu likvidačné.
Už som si myslel, že k stanoveniu stropu nedôjde a ako vidno došlo. Prekvapila ma však v správe SITA uvedená výška stropu. Však 2,5 % by takmer likvidovalo zisk niektorých spoločenstiev.
Pohľad do zákona ma však uspokojil. Nie je to 2,5 % ale 0,25 %. Teda 100 krát nižšia.
Neupozorňoval by som na to, keby svojho času nám správca dane nebol vypočítal daň s uplatnením sadzby 2,5 % a keď sa to aj jemu zdalo veľa, tak vypočítanú čiastku znížil v domnienke, že vychádza v ústrety.
Kvôli úplnosti treba dodať, že ani strop 0,25 % nie je stanovený tak povediac po lopate.
Je viazaný na podmienku, že ak . Inými slovami, treba si to pozrieť v zákone.
ktory je to zakon?
Však číslo zákona som nezabudol uviesť. 582/2004. Zákon o miestnej dani a poplatkoch. Ak používaš www.jaspi.justice.gov.sk tak stačí len zadať číslo zákona a pokyn na vyhľadávanie. A potom si už len pozrieť úvodné paragraty.
Niečo sa tu poplietlo.
Je stanovená základná sadzba a tou je 0,25% a v prípade všetkých iných pozemkov akými sú lesné, je možne uplatniť 5x-násobok a iba na lesných pozemkoch je to 10x-násobok. A 10násobok z 0,25% je 2,5%. Takže ako píšeš v úvode Vlado, je to likvidačné, lebo obec zožerie de facto celú ročnú rentu-výnos z lesov. Ekonomika hovorí, že výnos z lesa je medzi 2-3% z ceny pôdy.Skupina poslancov z vladnucej strany a aj zároveň , ktorí su starostovia a hlavne p.Petrák ako podpredsedea ZMOSu, prelobovali narýchlo v NR SR túto zmenu v zákone o prijmoch. Reakcia neštátných vlastníkov na celú situáciu je tu:STOP DRANCOVANIU LESOV DAŇAMI
Pridané dňa 22. november 2014 od admin
V súvislosti z kontroverznou novelou zákona o dani z pozemkov, ktorú poslanci schválili cez novelu zákona o dani z príjmov sa obrátila Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska na prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku so žiadosťou o nepodpísanie tejto novely a o jej vrátenie do Národnej rady SR. Súčasne podporila stanovisko Rady združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, ktoré bolo zaslané premiérovi vlády Slovenskej republiky Róbertovi Ficovi.
http://privlesy.sk/stop-drancovaniu-lesov-danami/
Sumar, ďakujem ti pekne za jemné upozornenie, že 2,5 je len 10 krát viac ako 0,25. Ja som napísal, že 100 krát viac a ty si o tom zdvorilo pomlčal.
Ale aj tak sa ešte vrátim k zákonu,
§ 8 ods. 5.
" Ak ročná sadzba dane z pozemkov pre pozemky podľa § 6 ods. 1 písm. a) a d) ustanovená podľa odseku 2 presiahne 5-násobok ročnej sadzby dane z pozemkov podľa odseku 1, uplatní sa ročná sadzba dane z pozemkov podľa odseku 1. .......
."
Pod § 6 ods. 1 písm. dé sú lesné pozemky. Ročná sadzba dane podľa odseku 1 je 0,25 %.
Teda aj pre lesné pozemky platí strop 0,25 avšak len vtedy, ak by vo VZN nebola stanovená vyššia sadzba ako 1,25.
Mýlim sa?
Už viem, kde sa môžem mýliť. Myslel som si , že sa pozerám do poslednej verzie zákona. Ale zdá sa, že doň nezapracovali ešte tú novelizáciu prijatú v zákone o dani z príjmov.