Prihlásiť

Z akého dreva sú eurookná?

Tiež patríte medzi milovníkov prírodných materiálov a myslíte, že drevené eurooknábudú budú pre vás vhodnejšie ako plastové? Vyberte si, z akého dreva ich chcete mať!

Doporučený Z akého dreva sú eurookná?

Eurookná zo smreku sú najrozšírenejšie, smrek má najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti a zároveň je u nás najdostupnejšia drevina. Aj napriek tomu, že je to mäkké drevo, eurookná, ktoré sú zo smreku vydržia až 100 rokov.

Eurookná z borovice nie sú až také časté, ale sú kvalitné. Spracovanie mäkkej borovice je náročnejšie s ohľadom na vysoký obsah živice a vyžaduje špeciálnu technológiu. Väčší obsah živice v dreve dokáže výrazne predĺžiť životnosť eurookná (vyše 100 rokov) a ochrániť ho pred navlhnutím.

Eurookná z červeného smreku rovnako ako borovicové, majú vyšší obsah živice. Červený smrek má tiež výborné izolačné vlastnosti. Na výrobu eurookien je táto polotvrdá drevina zaujímavá textúrou, používaná často.

Eurookná z dubu sú najtrvácnejšie, najodolnejšie, so životnosťou aj vyše 300 rokov. Zároveň toto drevo je vďaka svojej štruktúre aj veľmi estetické. Dub je však aj najdrahší materiál a medzi jeho nevýhody patrí vyššia tepelná priepustnosť, pretože je tvrdý.

Eurookná z meranti sú exotické a žiadané. Meranti je polotvrdé drevo dovážané z Indonézie a pripomína dub. Hustota jednotlivých dielov však pri merati môže byť rôzna. Prijíma len minimálnu vlhkosť, preto je vhodnejšie do vlhkejšieho prostredia.
Zdroj: informuje.com

Naposledy zmenené: streda, 02 marec 2016 19:13
Prečítané: 1489
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Mottom veľtrhu bude ochrana lesa hospodárením

Mottom veľtrhu bude ochrana lesa hospodárením

O čom sa píše

Od 8. do 12. apríla sa uskutočnia na brnenskom výstavisku poľnohospodárske a lesnícke veľtrhy TECHAGRO, SILVA REGINA a BIOMASA.

Prečítajte si viac
Štvornohí pomocníci lesníkov

Štvornohí pomocníci lesníkov

O čom sa píše

Na obnovu lesa zničeného požiarmi využívajú v Čile psy.

Prečítajte si viac
Do materských škôl ide Envirominimum

Do materských škôl ide Envirominimum

O čom sa píše

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR schválilo Slovenskej agentúre životného prostredia program kontinuálneho vzdelávania s názvom Envirominimum.

Prečítajte si viac
Vzácna osa v našich lesoch

Vzácna osa v našich lesoch

O čom sa píše

V podhorí Vihorlatských vrchov zaznamenali mimoriadny výskyt samotárskej osy Scolia hirta ssp.unifasciata, ktorá bola doteraz známa iba v Stredomorí.

Prečítajte si viac

0°C

SR - aktuálne počasie

Oblačno

Vlhkosť: 86%

Vietor: 11.27 km/h

  • 22 Feb 2018 3°C -1°C
  • 23 Feb 2018 1°C -1°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex