Prihlásiť

Vertikálny les v mestskej džungli

V Miláne majú azda najkrajší mrakodrapu na svete. Jeho názov hovorí za všetko - Bosco Verticale, teda Vertikálny les.

Doporučený Vertikálny les v mestskej džungli

Bosco Verticale je dvojica obytných budov v milánskej časti Porta Nuova neďaleko železničnej stanice Porta Garibaldi. Projektanti z Boeri Studio pri návrhu 110 a 76 metrov vysokých vežiakov spolupracovali aj so záhradnými architektmi a botanikmi. Súčasťou terás s celkovou plochou 8900 metrov štvorcových je totiž aj 730 stromov (s výškou 3,6 a 9 metrov), 500 krov a 11 000 trvaliek.

Tie sa podieľajú na tvorbe zdravšieho ovzdušia a sú tiež domovom vtákov a hmyzu. Pôsobia aj ako prírodná tepelná izolácia a protihluková bariéra. Pridanou hodnotou takéhoto riešenia je tiež to, že fasáda domu hrá po celý rok farbami.

Konkrétne druhy stromov vyberali odborníci tak, aby svojim tvarom a výškou korešpondovali s fasádou. Trvalo im to dlhé dva roky. Záhradní architekti tiež pestovali priesady rastlín. Tie si pomaly zvykali na špecifické podmienky a lepšie sa po svojom umiestnení na budovu adaptovali. Určite mnohých zaujíma, ako je to so zavlažovaním. Architekti samozrejme mysleli aj na to. Vo vnútri budovy sa nachádza zavlažovací systém, ktorý na terasy privádza odpadovú vodu z domácností.

Za vyššiu životnú kvalitu si však domáci priplatia. V celkovo 400 bytových jednotkách stojí meter štvorcový od 3 do 12 tisíc eur. Budovu slávnostne otvorili v októbri 2014, odkedy je Bosco Verticale nielen domovom mnohých ľudí, ale aj ďalšou z dominánt Milána.
Zdroj: zoznam.sk

 

Prečítané: 230
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky

Vzniká Inštitút pôdohospodárskej politiky

O čom sa píše

Nový úrad bude pre ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, vládu i verejnosť poskytovať analýzy a prognózy aj v oblasti lesníctva.

Prečítajte si viac
Stretli sa lesnícki manažéri zo Slovenska a z Česka

Stretli sa lesnícki manažéri zo Slovenska a z Česka

O čom sa píše

Na zámku v Křtinách pri Brne sa uskutočnilo pravidelné bilaterálne rokovanie najvyšších predstaviteľov pre oblasť lesného hospodárstva Českej republiky a...

Prečítajte si viac
Protestuje proti zavádzaniu verejnosti

Protestuje proti zavádzaniu verejnosti

O čom sa píše

Národné lesnícke centrum, ako odborná inštitúcia spájajúca lesnícku vedu, výskum, poradenstvo a vzdelávanie, protestuje proti zavádzaniu širokej verejnosti videom s...

Prečítajte si viac
Aktivita UNESCO je naša príležitosť

Aktivita UNESCO je naša príležitosť

O čom sa píše

Príďte v stredu 22. novembra na stretnutia s predstaviteľmi miestnych záujmových skupín v Uličskej doline. Je to doležité, vyzýva Únia regionálnych...

Prečítajte si viac

13°C

SR - aktuálne počasie

Přev.zataženo

Vlhkosť: 56%

Vietor: 11.27 km/h

  • 22 Nov 2017 13°C 5°C
  • 23 Nov 2017 8°C 3°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex