Prihlásiť

Vertikálny les v mestskej džungli

V Miláne majú azda najkrajší mrakodrapu na svete. Jeho názov hovorí za všetko - Bosco Verticale, teda Vertikálny les.

Doporučený Vertikálny les v mestskej džungli

Bosco Verticale je dvojica obytných budov v milánskej časti Porta Nuova neďaleko železničnej stanice Porta Garibaldi. Projektanti z Boeri Studio pri návrhu 110 a 76 metrov vysokých vežiakov spolupracovali aj so záhradnými architektmi a botanikmi. Súčasťou terás s celkovou plochou 8900 metrov štvorcových je totiž aj 730 stromov (s výškou 3,6 a 9 metrov), 500 krov a 11 000 trvaliek.

Tie sa podieľajú na tvorbe zdravšieho ovzdušia a sú tiež domovom vtákov a hmyzu. Pôsobia aj ako prírodná tepelná izolácia a protihluková bariéra. Pridanou hodnotou takéhoto riešenia je tiež to, že fasáda domu hrá po celý rok farbami.

Konkrétne druhy stromov vyberali odborníci tak, aby svojim tvarom a výškou korešpondovali s fasádou. Trvalo im to dlhé dva roky. Záhradní architekti tiež pestovali priesady rastlín. Tie si pomaly zvykali na špecifické podmienky a lepšie sa po svojom umiestnení na budovu adaptovali. Určite mnohých zaujíma, ako je to so zavlažovaním. Architekti samozrejme mysleli aj na to. Vo vnútri budovy sa nachádza zavlažovací systém, ktorý na terasy privádza odpadovú vodu z domácností.

Za vyššiu životnú kvalitu si však domáci priplatia. V celkovo 400 bytových jednotkách stojí meter štvorcový od 3 do 12 tisíc eur. Budovu slávnostne otvorili v októbri 2014, odkedy je Bosco Verticale nielen domovom mnohých ľudí, ale aj ďalšou z dominánt Milána.
Zdroj: zoznam.sk

 

Prečítané: 432
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Mottom veľtrhu bude ochrana lesa hospodárením

Mottom veľtrhu bude ochrana lesa hospodárením

O čom sa píše

Od 8. do 12. apríla sa uskutočnia na brnenskom výstavisku poľnohospodárske a lesnícke veľtrhy TECHAGRO, SILVA REGINA a BIOMASA.

Prečítajte si viac
Štvornohí pomocníci lesníkov

Štvornohí pomocníci lesníkov

O čom sa píše

Na obnovu lesa zničeného požiarmi využívajú v Čile psy.

Prečítajte si viac
Do materských škôl ide Envirominimum

Do materských škôl ide Envirominimum

O čom sa píše

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR schválilo Slovenskej agentúre životného prostredia program kontinuálneho vzdelávania s názvom Envirominimum.

Prečítajte si viac
Vzácna osa v našich lesoch

Vzácna osa v našich lesoch

O čom sa píše

V podhorí Vihorlatských vrchov zaznamenali mimoriadny výskyt samotárskej osy Scolia hirta ssp.unifasciata, ktorá bola doteraz známa iba v Stredomorí.

Prečítajte si viac

0°C

SR - aktuálne počasie

Oblačno

Vlhkosť: 86%

Vietor: 11.27 km/h

  • 22 Feb 2018 3°C -1°C
  • 23 Feb 2018 1°C -1°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex