Prihlásiť

Lesné ovocie je zdravé, ale radšej ho umyte

Čučoriedky patria medzi najzdravšie ovocie. Posilňujú imunitný systém, spomaľujú proces starnutia, čistia krv, pomáhajú pri problémoch s cholesterolom, znižujú riziko rakoviny a odbúravajú stres. No ak ich pred konzumáciou neumyjete, ohrozíte svoje zdravie.

Doporučený Lesné ovocie je zdravé, ale radšej ho umyte

V lesoch sa pohybujú líšky infikované echinokokom, ktoré trusom prenášajú túto pásomnicu aj na čučoriedky či ďalšie lesné plody. A tá sa nedá z nich len tak ľahko zmyť!

"Ovocie či zeleninu je potrebné pred konzumáciou dôkladne poumývať pod čistou tečúcou vodou, aby sme ich zbavili nečistôt, ktoré sa na nich nachádzajú. Pretože v dnešnej dobe sa na nich môže nachádzať veľké množstvo chemických látok z ošetrovania plodín, fyzikálnych či biologických nečistôt. Preto, aby sme mohli využiť ovocie či zeleninu vo svoj prospech, mali by byť zbavené týchto nečistôt," zdôrazňuje dôležitosť umývania ovocných plodov a zeleniny výživový poradca Ing. Libor Javro.

Dokonca sa odporúča čučoriedky radšej niekoľkokrát opláchnuť pod tečúcou vodou, keďže vajíčka pásomnice prežijú aj mrazenie či varenie. Ak by človek skonzumoval neumyté ovocie, hrozí riziko nákazy ochorenia, ktoré môže zasiahnuť aj pečeň, pľúca či mozog. Dokonca hrozí aj smrť! Choroba sa môže ľahko rozvinúť a spôsobiť cysty v tele. Keď cysta praskne, následky môžu byť fatálne! No môže trvať roky, kým sa infekcia prejaví. Často býva zamieňaná s rakovinou - hlavne v jej neskoršom štádiu.

Zdroj: zoznam.sk

Prečítané: 251
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Nie, stačilo! My sme les – my sme hora

Nie, stačilo! My sme les – my sme hora

O čom sa píše

Vlastníci lesov reagujú na kampaň My sme les – kto ohrozuje les ohrozuje aj nás, protestujú proti hľadaniu triedneho nepriateľa...

Prečítajte si viac
Tuzvo ocenili ako Senior Friendly 2017

Tuzvo ocenili ako Senior Friendly 2017

O čom sa píše

Univerzita tretieho veku vo Zvolene sa dostala medzi 10 hlavných ocenených v rámci súťaže Senior Friendly 2017.

Prečítajte si viac
Kultúrne a prírodné dedičstvo sveta

Kultúrne a prírodné dedičstvo sveta

O čom sa píše

Pripomíname si prijatie Dohovoru o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva 16. novembra 1972.

Prečítajte si viac
List ministrovi životného prostredia

List ministrovi životného prostredia

O čom sa píše

Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, Šarišsko-zemplínske regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov Sabinov, Gemerské regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov...

Prečítajte si viac

6°C

SR - aktuálne počasie

Prevažne slnečno

Vlhkosť: 70%

Vietor: 22.53 km/h

  • 18 Nov 2017 7°C 4°C
  • 19 Nov 2017 5°C 3°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex