Prihlásiť

Lesné ovocie je zdravé, ale radšej ho umyte

Čučoriedky patria medzi najzdravšie ovocie. Posilňujú imunitný systém, spomaľujú proces starnutia, čistia krv, pomáhajú pri problémoch s cholesterolom, znižujú riziko rakoviny a odbúravajú stres. No ak ich pred konzumáciou neumyjete, ohrozíte svoje zdravie.

Doporučený Lesné ovocie je zdravé, ale radšej ho umyte

V lesoch sa pohybujú líšky infikované echinokokom, ktoré trusom prenášajú túto pásomnicu aj na čučoriedky či ďalšie lesné plody. A tá sa nedá z nich len tak ľahko zmyť!

"Ovocie či zeleninu je potrebné pred konzumáciou dôkladne poumývať pod čistou tečúcou vodou, aby sme ich zbavili nečistôt, ktoré sa na nich nachádzajú. Pretože v dnešnej dobe sa na nich môže nachádzať veľké množstvo chemických látok z ošetrovania plodín, fyzikálnych či biologických nečistôt. Preto, aby sme mohli využiť ovocie či zeleninu vo svoj prospech, mali by byť zbavené týchto nečistôt," zdôrazňuje dôležitosť umývania ovocných plodov a zeleniny výživový poradca Ing. Libor Javro.

Dokonca sa odporúča čučoriedky radšej niekoľkokrát opláchnuť pod tečúcou vodou, keďže vajíčka pásomnice prežijú aj mrazenie či varenie. Ak by človek skonzumoval neumyté ovocie, hrozí riziko nákazy ochorenia, ktoré môže zasiahnuť aj pečeň, pľúca či mozog. Dokonca hrozí aj smrť! Choroba sa môže ľahko rozvinúť a spôsobiť cysty v tele. Keď cysta praskne, následky môžu byť fatálne! No môže trvať roky, kým sa infekcia prejaví. Často býva zamieňaná s rakovinou - hlavne v jej neskoršom štádiu.

Zdroj: zoznam.sk

Prečítané: 126
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Odbory lákajú mladých

Odbory lákajú mladých

O čom sa píše

Odborový zväz Drevo, Lesy, Voda pripravil návrh aktivít (pre) mladých členov OZ DLV vo veku do 35 rokov.

Prečítajte si viac
Spracovanie kalamity zastavilo turistov

Spracovanie kalamity zastavilo turistov

O čom sa píše

Turistický chodník k Roháčskemu vodopádu je od stredy uzavretý pre spracovávanie lykožrútovej kalamity.

Prečítajte si viac
Lesy SR sprístupňujú zvernicu verejnosti

Lesy SR sprístupňujú zvernicu verejnosti

O čom sa píše

V rámci sprístupnenia štátnych lesov širokej verejnosti na Lesnej správe Píla vo Zvernici Biela Skala II, ktorá patrí pod Odštepný...

Prečítajte si viac
Vzdelávanie na lesných chodníkoch

Vzdelávanie na lesných chodníkoch

O čom sa píše

Štátny podnik Lesy SR od roku 2002 zriaďuje a obnovuje lesnícke náučné chodníky na území celého Slovenska.

Prečítajte si viac

11°C

SR - aktuálne počasie

Oblačno

Vlhkosť: 92%

Vietor: 6.44 km/h

  • 25 Sep 2017 17°C 11°C
  • 26 Sep 2017 18°C 11°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex