Prihlásiť

Lesné ovocie je zdravé, ale radšej ho umyte

Čučoriedky patria medzi najzdravšie ovocie. Posilňujú imunitný systém, spomaľujú proces starnutia, čistia krv, pomáhajú pri problémoch s cholesterolom, znižujú riziko rakoviny a odbúravajú stres. No ak ich pred konzumáciou neumyjete, ohrozíte svoje zdravie.

Doporučený Lesné ovocie je zdravé, ale radšej ho umyte

V lesoch sa pohybujú líšky infikované echinokokom, ktoré trusom prenášajú túto pásomnicu aj na čučoriedky či ďalšie lesné plody. A tá sa nedá z nich len tak ľahko zmyť!

"Ovocie či zeleninu je potrebné pred konzumáciou dôkladne poumývať pod čistou tečúcou vodou, aby sme ich zbavili nečistôt, ktoré sa na nich nachádzajú. Pretože v dnešnej dobe sa na nich môže nachádzať veľké množstvo chemických látok z ošetrovania plodín, fyzikálnych či biologických nečistôt. Preto, aby sme mohli využiť ovocie či zeleninu vo svoj prospech, mali by byť zbavené týchto nečistôt," zdôrazňuje dôležitosť umývania ovocných plodov a zeleniny výživový poradca Ing. Libor Javro.

Dokonca sa odporúča čučoriedky radšej niekoľkokrát opláchnuť pod tečúcou vodou, keďže vajíčka pásomnice prežijú aj mrazenie či varenie. Ak by človek skonzumoval neumyté ovocie, hrozí riziko nákazy ochorenia, ktoré môže zasiahnuť aj pečeň, pľúca či mozog. Dokonca hrozí aj smrť! Choroba sa môže ľahko rozvinúť a spôsobiť cysty v tele. Keď cysta praskne, následky môžu byť fatálne! No môže trvať roky, kým sa infekcia prejaví. Často býva zamieňaná s rakovinou - hlavne v jej neskoršom štádiu.

Zdroj: zoznam.sk

Prečítané: 422
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Nová obchodná stratégia štátneho podniku

Nová obchodná stratégia štátneho podniku

O čom sa píše

Lesy SR predstavili svoju novú obchodnú stratégiu na roky 2018 - 2022. Prečítajte si oficiálne vyjadrenie štátneho podniku. 

Prečítajte si viac
Vzdelávanie s vôňou dreva

Vzdelávanie s vôňou dreva

O čom sa píše

Navštívte 25. januára Drevársku fakultu Technickej univerzity vo Zvolene a zistite viac o možnostiach štúdia.

Prečítajte si viac
S lesníkmi opäť na lyže

S lesníkmi opäť na lyže

O čom sa píše

Lesníci už druhý rok organizujú Lesy Ski Cup, Horehronskú ligu v zjazdovom lyžovaní pre všetkých.

Prečítajte si viac
Chcú posilniť mimoprodukčné funkcie lesa pri Bratislave

Chcú posilniť mimoprodukčné funkcie lesa pri Bratislave

O čom sa píše

Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky sa oficiálne vyjadril k hospodáreniu v okolí riečky Vydrica.

Prečítajte si viac

2°C

SR - aktuálne počasie

Část.zataženo

Vlhkosť: 73%

Vietor: 11.27 km/h

  • 20 Jan 2018 3°C 0°C
  • 21 Jan 2018 1°C -1°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex