Prihlásiť

Cesty kliešťa nezhatí ani skorá jeseň

Sezóna kliešťov trvá až do októbra. O rizikách infikovania sa vírusom kliešťovej encefalitídy informuje nový osvetový projekt Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti s názvom Cesty kliešťa.

Doporučený Cesty kliešťa nezhatí ani skorá jeseň

Najčastejšie sa encefalitída prenáša prisatím infikovaného kliešťa, ale cestou prenosu je konzumáciou infikovaného nepasterizovaného kozieho mlieka a výrobkov z neho.

Ovčie a kravské mlieko spôsobí túto nákazu vzácnejšie, zvyčajne ak je do neho primiešané kozie. Vlani na kliešťovú encefalitídu na Slovensku ochorelo 174 osôb, najvyšší počet ochorení bol zaznamenaný v Banskobystrickom kraji. Medzi oblasti s dlhodobo najvyšším výskytom ochorení patrí aj Trenčiansky a Žilinský kraj.

„Zvyšujúci sa trend výskytu ochorenia poukazuje na význam a potrebu zvyšovania povedomia obyvateľov o rizikách tohto ochorenia, ako aj o prevencii kliešťovej encefalitídy," hovorí Zuzana Krištúfková, predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti.

Lezie vždy od zeme smerom nahor a striehne na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov. Kliešťovi najviac mu vyhovujú dubovo-hrabové lesy do nadmorskej výšky 600 až 800 metrov, mestské parky, záhrady, no v posledných rokoch sa začal objavovať vo väčšom počte aj v horských oblastiach. „Pri skúmaní výskytu kliešťov sme na horskom priechode Donovaly vo výške 900 až 1 000 metrov nad morom chytili na zbernú plachtu opakovane v rôznych rokoch dva až dvanásť kliešťov za polhodinu, v obci Štrba vo Vysokých Tatrách vo výške 880 metrov nad morom sa ich na 100 štvorcových našlo až 12 kusov," uvádza Branislav Peťko, z Parazitologického ústavu SAV.

Pravidelne aspoň jedného kliešťa ročne na sebe nájde zhruba 15 percent obyvateľov. Približne každému piatemu človeku sa kliešte z neznámych dôvodov vyhýbajú. Branislav Peťko sa pokúšal zistiť, aké okolnosti môžu ovplyvniť chuť kliešťa. Z ankiet vyplýva, že kliešte uprednostňujú mužov, častejšie fajčiarov a konzumentov alkoholu.
Človek sa môže nakaziť vírusom kliešťovej encefalitídy po prisatí infikovanej ľahko prehliadnuteľnej pol milimetrovej larvy, nymfy či dospelého kliešťa. Na infikovanie sa vírusom stačí krátky čas prisatia, asi dve hodiny. Infekcia sa môže preniesť aj cez drobné ranky na koži pri vyberaní kliešťov.

Pred kliešťovou encefalitídou sa dá chrániť očkovaním. Kliešte prenášajú aj lymskú boreliózu, ktorá sa na rozdiel od kliešťovej encefalitídy dá liečiť antibiotikami, no neexistuje proti nej očkovanie.
kag

Prečítané: 254
(0 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Nie, stačilo! My sme les – my sme hora

Nie, stačilo! My sme les – my sme hora

O čom sa píše

Vlastníci lesov reagujú na kampaň My sme les – kto ohrozuje les ohrozuje aj nás, protestujú proti hľadaniu triedneho nepriateľa...

Prečítajte si viac
Tuzvo ocenili ako Senior Friendly 2017

Tuzvo ocenili ako Senior Friendly 2017

O čom sa píše

Univerzita tretieho veku vo Zvolene sa dostala medzi 10 hlavných ocenených v rámci súťaže Senior Friendly 2017.

Prečítajte si viac
Kultúrne a prírodné dedičstvo sveta

Kultúrne a prírodné dedičstvo sveta

O čom sa píše

Pripomíname si prijatie Dohovoru o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva 16. novembra 1972.

Prečítajte si viac
List ministrovi životného prostredia

List ministrovi životného prostredia

O čom sa píše

Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, Šarišsko-zemplínske regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov Sabinov, Gemerské regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov...

Prečítajte si viac

6°C

SR - aktuálne počasie

Prehánky

Vlhkosť: 65%

Vietor: 46.67 km/h

  • 20 Nov 2017 6°C 4°C
  • 21 Nov 2017 8°C 0°C

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex