Logo
Vytlačiť túto stránku

Glosa: Kauza hlucháň a správa lesov orgánmi ochrany prírody: Vykľulo sa šidlo z vreca

Na tlačovej konferencii ministra životného prostredia sa tento týždeň de facto potvrdilo to, čo si hovorili medzi sebou lesníci už niekoľko mesiacov. Jednoducho, vykľulo sa šidlo z vreca. Vlastníci a obhospodarovatelia lesov totiž dlhší čas vnímali systematickú a sústredenú mediálnu kampaň o dramatickom úbytku hlucháňa a obviňovaní lesníkov, ktorí podľa ochranárov tento stav spôsobili masívnym výrubom lesov, ako nástroj na dosiahnutie iného cieľa ako záchrany hlucháňa.

Doporučený Bezzásah na Fabovej holi. V týchto miestach boli podľa miestnyvch lesníkov tokaniská hlucháňa Ilustračné foto Jozef Marko Bezzásah na Fabovej holi. V týchto miestach boli podľa miestnyvch lesníkov tokaniská hlucháňa

Hlucháň bol podľa názorov viacerých lesníkov, s ktorými som na túto tému v priebehu uplynulého roka rozprával, od začiatku iba vhodným prostriedkom na vytvorenie silného mediálneho tlaku. Ten dobre poslúžil na zatlačenie na Brusel, aby pohrozil Slovensku vysokými sankciami za nedostatočnú ochranu hlucháňa a následne cez Európsku komisiu na politikov v Bratislave, aby sa vyhli hroziacej sankcii prevedením lesov v 3., 4. a 5. stupni ochrany pod správu rezortu životného prostredia.

Lesníci majú minimálne tri silné argumenty, na ktorých je táto dedukcia postavená. Úbytok hlucháňov v Európe je spôsobený rozpadom jeho biotopov v dôsledku veľkoplošných vetrových a následných podkôrnikových kalamít. Lykožrút sa neustále šíri do ďalších oblastí a polôh a vôbec nedbá o to, čo vyhlasovali pred časom niektorí aktivisti, že za dva roky sa lykožrútová kalamita zastaví sama...

K šíreniu lykožrúta prispieva aj ďalší argument lesníkov. Najmä z dôvodu zabezpečenia ochrany hlucháňa bola k 1. januáru tohto roka pripravená novela zákona o ochrane prírody. V nej sa podarilo legislatívcom zásadným spôsobom obmedziť dovtedajší spôsob obhospodarovania lesov. Užívatelia lesov nemôžu bez súhlasu orgánov štátnej ochrany prírody vykonať žiaden zásah. Teda ani zásah úmyselný, naplánovaný v programe starostlivosti o lesy. Ani neúmyselný,  včasný a efektívny sanačný alebo ochranný zásah v prípade vetrovej alebo podkôrnikovej kalamitnej situácie.

Do tretice, lesníci sa domnievajú, že ochranárom ide prostredníctvom kauzy hlucháň o spravovanie lesov v chránených územiach aj preto, že sa v problematike úbytku stavu hlucháňa od začiatku zameriavajú výhradne na lesnícku činnosť a vôbec neberú do úvahy premnoženie predátorov v lokalitách s výskytom hlucháňa.  

Jozef Marko

 

Prečítané: 2595
(2 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.