Logo
Vytlačiť túto stránku

Prekvapivý nezáujem o drevo

O drevo z podniku Lesy Slovenskej republiky ponúkané v elektronických aukciách dreva nie je v poslednom období záujem.

Doporučený Prekvapivý nezáujem o drevo

Z 32 600 kubických metrov ihličnatého dreva, ktoré firma ponúkla v priebehu júna a júla odberateľom, sa podarilo predať približne iba tretinu. V ponuke pritom bola aj v minulosti veľmi žiadaná ihličnatá piliarska guľatina v kvalite III. A/B.

„Prekvapivo najväčší záujem z ponúkaných sortimentov bol o drevo na chemické spracovanie, naopak, v minulosti najviac žiadanej piliarskej ihličnatej guľatiny sa podarilo predať iba 17,6 percenta z celkového množstva 9400 m3," povedal poverený obchodný riaditeľ podniku Dušan Chudovský. Dôvodom nezáujmu odberateľov je prebytok dreva spôsobený lykožrútovou kalamitou v celej strednej Európe, ale aj výpadok niektorých trhov s rezivom. To sa prejavilo aj na výsledkoch elektronických aukcií, kde firmy drevo vysúťažili za ponúknuté cenníkové ceny a k navýšeniu ceny odberateľmi pri aukcii pre nízky záujem nedochádzalo.

Podnik Lesy Slovenskej republiky je kvôli slabému odbytu dreva a vysokým skladovým zásobám nútený obmedzovať niektoré lesnícke práce, ktoré zo sebou prinášajú ďalšie navyšovanie nepredajných zásob dreva, ako sú napríklad prebierky do 50 rokov. Ťažbu porastov napadnutých podkôrnym hmyzom však podnik v záujme tlmenia lykožrútovej kalamity neobmedzí. „Je potrebné povedať, že viac ako 90 percent ťažby ihličnatého dreva v súčasnosti realizujeme v kalamitných porastoch," dodal výrobno-technický riaditeľ podniku Jozef Bystriansky.

Prebytok ihličnatého dreva na trhu spôsobený lykožrútovou kalamitou je celoeurópsky problém. Napríklad v Česku vzrástlo množstvo napadnutého dreva v niektorých lokalitách od minulého roku až štvornásobne. Dôvodom sú nielen víchrice a veľké množstvo polámaných a vyvrátených stromov, ktoré sú vhodné pre podkôrny hmyz, ale najmä extrémne vysoké letné teploty skracujúce vývin larvy lykožrúta a dlhotrvajúci zrážkový deficit, ktorý oslabuje zdravé stromy.

Elektronické aukcie dreva (EAD) podnik Lesy Slovenskej republiky využíva od roku 2010 ako doplnkový spôsob predaja dreva v rozsahu do 5 percent celkového objemu. Slúžia však najmä ako indikátor záujmu o drevo. V rokoch 2011 a 2012 sa napríklad ihličnatá piliarska guľatina predávala aj za cenu okolo 100 €/m3, v súčasnosti je to o 20 €/m3 menej.
lsr

Prečítané: 6712
(0 hlasov)
Lesmedium. All Rights Reserved.