Prihlásiť
Vitajte, Hosť
Užívateľské meno: Heslo: Pamätať si ma
Vitajte na novom fóre!
Máte skúsenosti z lesníctva, s ktorými sa chcete podeliť?
Zaujímajú Vás názory ostatných? Zapojte sa do Fóra o lese!
Všetkých tu vítame a tešíme sa na Vaše príspevky!
Nové príspevky môžu v tejto kategórii pridávať a komentovať iba registrovaní.

TÉMA: Bútor a členstvo v pozemkovom spoločenstve.

Bútor a členstvo v pozemkovom spoločenstve. 28.04.2017 11:16 #1

Predpokladám, že aj Ing. Pavel Bútor patrí medzi tých, čo sú radi, keď dostávajú od čitateľov reakcie na to, čo zverejnia. Či sú to už kladné alebo nesúhlasné reakcie. Aj keď tie kladné potešia viac.
S úmyslom potešiť reagujem na aprílovú rubriku „Vy a pýtate, my odpovedáme“ aj keď nesúhlasnou reakciou.
Okrem iného sa dotkol aj otázky, odkedy vzniká členstvo v pozemkovom spoločenstve v prípade dedenia.
Odpovedal v tom zmysle, že členstvo sa zapisuje vtedy, keď je vlastníctvo zapísané na list vlastníctva a to s dátumom, kedy prebehlo dedenie.
Nuž na jednej strane, ignorovanie slobodnej vôle občana ešte vo väčšej miere ako to robí zákon 97/2013 a na druhej strane prakticky nepružné.
Zákon v paragafe 9 o vlastníkovi podielu spoločnej nehnuteľnosti na jednej strane ustanovuje, že

(2) Členstvo v spoločenstve vzniká a zaniká prevodom alebo prechodom vlastníckeho práva k podielu spoločnej nehnuteľnosti.

ale tiež aj, že

(3) Nadobúdateľ vlastníckeho práva k podielu spoločnej nehnuteľnosti vstupuje do práv a povinností člena spoločenstva v rozsahu nadobúdaného podielu a je povinný do dvoch mesiacov odo dňa nadobudnutia vlastníckeho práva pristúpiť k zmluve o spoločenstve.

Aj keď, si niekto môže povedať, dva mesiace hore dolu, predsa len za dva mesiace môžu nastať aj nepríjemné povinnosti. A teoreticky prečo by mal niekto dnes strkať hlavu do slučky, ak vie, že v priebehu dvoch mesiacov nepríjemné povinnosti pominú?
Teda Bútor akoby o dva mesiace ukracoval slobodnú vôľu občana.
V prípade spoločenstiev so spoločne obrábanými nehnuteľnosťami je to odlišné .

V paragrafe 12 o vlastníkovi spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti

(3) Členstvo v spoločenstve podľa § 2 ods. 1 písm. d) vzniká a zaniká prevodom alebo prechodom vlastníckeho práva k spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti. Nadobúdateľ vlastníckeho práva k spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti sa prevodom alebo prechodom vlastníckeho práva stáva členom spoločenstva a vstupuje do práv a povinností člena spoločenstva v rozsahu nadobúdanej nehnuteľnosti.

je určené, len kedy niečo vzniká. Tak ako v prípade spoločnej nehnuteľnosti. O povinnosti pristúpenia k zmluve, nehovorí žiadny paragraf. Ale to neznamená, že vznikanie členstva sa neukončí až vtedy, keď vlastník pristúpi ku zmluve.

Paragaf 9 ods. 2 a paragraf 12 sú v podstate o tom, že spoločenstvo nerozhoduje o tom, či príjme vlastníka za člena spoločenstva.
Ani jeden, ani druhý paragaf nehovorí o samotnom vzniku členstva.
Podľa môjho názoru to môže byť len dátum, kedy vlastník prístúpi ku zmluve.

Pokiaľ ide o praktickú stránku. Ak sa vlastník chce stať neodkladne členom, dá dispozícii doklad o nadobudnutí vlastníctva. Vzhľadom na zvýšenie prácnosti, ktorú si katastrálny zabezpečil rozdelením parciel, prepis údajov z dokladu do listov vlastníctva, je takmer v nedohľadne. Prečo by sa malo otáľať s priznaním členských práv vlastníkovi?
Alebo, vlastník bagatelizuje oznámenie katastra, že už má vlastníctvo zapísané na listy vlastníctva. (Ak nebolo iba výnimkou to, čo som videl.) List vlastníctva by teda bol, ale členstvo by naďalej viselo vo vzduchu, aj keď by malo spoločenstvo v rukách rozhodnutie o prechode vlastníctva.
  • Vlado46
  • Vlado46-ov Avatar
  • Odhlásený
  • Expert
  • Príspevkov: 124
  • Získaných poďakovaní 2
  • Karma: 0
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

Bútor a členstvo v pozemkovom spoločenstve. 28.04.2017 16:04 #2

Vladko, mám rada tieto rečnícke otázky. Ale je to fakt, nad ktorým je správne sa zamyslieť.
Ja sa chcem opýtať na niečo iné a nechcela som otvárať novú tému.

Naše PS nemá v zmluve , §19odsek 3.
.
Ja som nie znalá mnohých zákonov.
Kedy by išlo o podnikanie PS.?
Výbor objedná firmu na ťažbu dreva, ......, ktoré následne predáj..
Kúpi štiepkovač a za úhradu ho požičiavame aj cudzím , nielen členom.
Obec nám daruje vyrúbané stromy na poštiepkovanie. Objednáme firmu a následne štiepku predáme.

Toto je podnikanie podľa §19 ods.3?
  • aa
  • aa-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

Bútor a členstvo v pozemkovom spoločenstve. 28.04.2017 16:13 #3

Asi som to napísala nepresne, keď som napísala §19, odsek 3.
Neviem čo máme v zmluve, ale Okresná prokuratúra preverovala našu zmluvu a verdikt bol, že nie sme podnikateľským subjektom.
  • aa
  • aa-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

Bútor a členstvo v pozemkovom spoločenstve. 28.04.2017 18:34 #4

Ustanovenie zákona 97/2013 je také, že všetky pozemkové spoločenstvá podnikajú a teda sú podnikateľskými subjektami.
Čo si o tom myslím, to je už známe z mojich predošlých príspevkov.
Pozemkové spoločenstvo teda nielen hospodári ale aj podniká.
Podnikanie súvisiace s lesnou výrobou nepotrebuje ohlasovať na živnostenskom úrade. Ak by si však zmyslelo podnikať v takej oblasti, ktorá nesúvisí s lesnou výrobou, napríklad stavať domy,
to by už bolo podnikanie podľa § 19 ods. 3 a muselo by postupovať podľa živnostenského zákona. Aspoň si to myslím.
Asi nemáš presné informácie o tom, čo preverovala prokurátora,
ale určite jej verdikt nemohol byť, že nie ste podnikateľským subjektom, iba ak by ste neboli pozemkovým spoločenstvom podľa zákona 97/2013
  • Vlado46
  • Vlado46-ov Avatar
  • Odhlásený
  • Expert
  • Príspevkov: 124
  • Získaných poďakovaní 2
  • Karma: 0
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

Bútor a členstvo v pozemkovom spoločenstve. 28.04.2017 19:20 #5

Predseda Pozemkového spoločenstva, má spor s pokladníčkou, teraz sa vzdala, ktorá je zároveň Kontrolórkou obce.
Upozornila som ho, že v zákone o obecnom zriadení môže byť kontrolórkou, iba so súhlasom poslancov. Predseda napísal dozorujucemu prokurátorovi a ten mu odpísal, že nakoľko nie sme podnikateľský subjekt, na ňu sa to nevzťahuje.
  • aa
  • aa-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci
Moderátori: ekart

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora