Prihlásiť
Vitajte, Hosť
Užívateľské meno: Heslo: Pamätať si ma
Vitajte na novom fóre!
Máte skúsenosti z lesníctva, s ktorými sa chcete podeliť?
Zaujímajú Vás názory ostatných? Zapojte sa do Fóra o lese!
Všetkých tu vítame a tešíme sa na Vaše príspevky!
Nové príspevky môžu v tejto kategórii pridávať a komentovať iba registrovaní.

TÉMA: vendri

vendri 19.04.2017 14:15 #1

Koľko máte členov výboru a koľko DR?
Je potrebný strážca hory?Nestačí OLH?
Nie sme podnikateľský subjekt.
  • aa
  • aa-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

vendri 21.04.2017 20:36 #2

Pri našom malom urbáry, myslím, že minimum je 5 členov vo výbore,
3 v DR, ekonom je člen výboru, OLH, strážcu nemáme, mame vlastných ľudí, ktorí dobrovoľne sleduju dianie v lese. Takže sa nestáva , žeby boli krádeže dreva, nepríznané poťažené stromy.
Všetko čo spomínate závisy od veľkosti urbáru.
U nás sú tzv skrutátory


Mna osobne trápi , že schôdza je po 31.3. pretože učtovnu závierku neschvaľuje zhromaždenie, čo si myslím že je nesprávne.
  • 222
  • 222-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

vendri 22.04.2017 08:41 #3

Ďakujem.

5 plus Tri. Aj my máme takéto zloženie.

Máme strážcu lesa a neviem, čo je jeho pracovná náplň. Vlani obec vypísala Tender na sanáciu nezákonného odpadu na našom lesnom pozemku.
Pozemok mal byť trvale odlesnený a následne premenený projektantom na TTP.
Ako je možné, že strážca a ani OLH a máme dvoch, okrem riadneho OLH aj svojho.,neupozornil, na nezákonný odpad., to sa teraz opýtam na zhromaždení.

Správne by malo byť zhromaždenie do 31.marca.Nie je však porušenie, aj po tomto termíne. Sú tam ale isté podmienky.

Neviem ako sa mi dostalo tam to Vendri.
  • aa
  • aa-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

vendri 24.04.2017 18:18 #4

Je možné , aby obec mohla vykonávať likvidáciu odpadu na urbárskom pozemku? Nemalo žiadať to urbárske združenie ?
Čo sa týka lesného strážcu - Každe spoločenstvo môže platiť si svojho strážcu, je len otázne či to bude strážca na základe dohody, alebo SBS alebo lesný strážca, ktorý má skúšky. Mi v urbariáte sme na začiatku mali v skušobnej dobe na dva mesiac SBS, pri ktorej sme dohodli časovo ako budú chodiť na stráženie. V súčasnosti máme dvoch strážcov, ktorý sú platený na dohodu, a kúpili sme niekoľko fotopascí, veľmi sa nám to uplatnilo. Krádeže dreva sa nám znížili v priebehu roka o 80 percent.
  • Anonym
  • Anonym-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

vendri 24.04.2017 22:03 #5

Ten tender sa týkal aj parciel , ktoré mám v užívaní PPD.
Možno išlo o dohodu. Predseda PS, predseda DR, podpredseda, , ako aj ďalší dvaja vlastníci podielov v PS, sú poslancami OZ.
Ministerstvo poslalo na môj podnet kontrolu ., ..
Obec je povinná, skládky odstrániť na vlastné náklady/ Tender boll na 87 tisíc Eur/
Ešte sa na lesnom pozemku neurobilo nič. Termín je od augusta 2016 do júna 2017.

Strážca lesa a ani OLH vraj zato nemôžu. Na našej spol. nehnuteľnosti majú načierno postavený dom Rómovia . Je ich tam celá komunita.
Obec od roku 2011 nedodržuje zákon o komunálnych odpadoch, nedávala tam kontajner a táto komunita všetok odpad vyhadzovala do hory.
Hora to už nie je. Takmer všetky stromy sú vyrúbané. Zostali iba kroviny a neporiadok pod nimi.
Načo platí spoločenstvo človeka, ktorý sa nestará o to, začo berie odmenu.?
jAle má syna policajta, tak možno sa niekedy zíde.?!

Včera som chcela vedieť , aké má výbor a DR odmeny.. Do roku 2014 sme boli bez právnej subjektivitya. Predseda mi odpovedal, že sú také, aké boli schválené v roku 2010.!!.
O zisku sme ani nediskutovali..
Peniaze treba zveľaďovať. Pre koho, načo?
V roku 2015 PS vypílilo stromy na ceste , ktorá patrí SR. Išlo o nálety.
ŠOP má evidenciu stromov. Tak som zvedavá, či nám budú stačiť peniaze na účte na pokutu, ak by tam niekto poslal inšpekciu životného prostredia.
.
  • aa
  • aa-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

vendri 25.04.2017 20:09 #6

Odporučal by som Vám dať návrh na schôdzi , aby ste vytvorili stránku na internete o Vašom urbáre. Dohodnite si , čo sa má na tej stránke nachádzať. Vačšinou si urbariáty zverejnujú uznesenia, alej aj hospodárske výsledky, príjmy, výdaje.
Mi máme odmeny stanovené tak, že DR nedostáva odmeny, Výbor má stanovenú pevnú sadzbu, predseda 600 ročne. Brigády sú stanovené na 3 eura / hod, plus celodenné auto 10 eur.

Je veľký problem malých urbárov stanoviť sumu pre predsedu, pretože niekdy predseda lieta hore dole napr. 10 x v mesiaci, niekedy počas mesiaca nemá ani jeden úkon. Pri vačších urbároch je predseda vnímaný ako zamestanec.

Dajte návrh, aby lesný strážca bol odvolaný a dohodnite sa pokiaľ bude pokuta za nelegálny výrub, aby pokutu uhradil predseda alebo výbor, nakoľko oni pochybili.
  • 222
  • 222-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

vendri 25.04.2017 23:22 #7

Ďakujem za odporúčanie. Už som to navrhovala. Pravidelne chodí iba niečo nad polovicu.vlastníkov na zhromaždenie / je nás okolo 165/
Všetci sú so všetkým spokojní.
A výbor a DR sa tvári , akoby boli predstavenstve a DR aspoň v takej akciovke, ako môj syn, alebo manžel.
Ja nemám problém s odmenami /1700 Eur za rok/, ale prečo je problém povedať, kto koľko má a kto tieto odmeny schválil?

Manžel mi aj teraz povedal, že viac mi tam ísť nedovolí,. Čo čakám od tých ľudí, že za rok zmúdreli?

,Poznám Urbariáty a tam to funguje celkom inak. Pred rokom som jednému môjmu kamarátovi našla náhodou pri hľadaní predkov ,v susednej dedine, že má tam po otcovi podiel v urbariáte. Neveril mi. Teraz si už vybavuje dedičské konanie.Otca viedli , ako neznámeho vlastníka od roku 1992.. Dajú mu spätne aj peniaze za drevo, ktoré si nevybral.
Ani tam nemali zapísaných vlastníkov na PKV,. Mali iba zoznamy, ako aj u nás.
A u nás sme podiely vydržali. Ani neviem kedy a kto podpísal splnomocnenie za mňa. K vydržaniu sú pripojené aj splnomocnenia s podpismi vlastníkov s dátumom, keď mnohí už boli dávno mŕtvi.
A toto je môj problém.
Ak niekto u mňa stratí dôveru , vždy zostane pre mňa nedôverihodným.
  • aa
  • aa-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

vendri 26.04.2017 19:12 #8

Ja som v dvoch urbariátoch, v jednom sme si v stanovach stanovili, že odmeny pre výbor, resp. DR, ekonoma , OLH, brigády.... schvaľuje zhromaždenie na návrh člena výboru resp aj podielníka. Mi sme sa dohodli, že DR sa nebudú vyplácať odmeny nakoľko koná 1x ročne a všetky dôležite transakcie peňazí sa dajú zistiť u ekonomky.
V druhom urbariáte je to opačne, pretože v stanovách si stanovili, že návrh odmien pre dozornu radu a výbor navrhuje len výbor. Schvaľuje to zhromaždenie ale ako uvadzate aj u nás sú hlúpy ľudia čo schvalia všetko, pripomínajú mi ako keď dieťaťu dáte hrkalku a ono je šťastné a nič ho nezaujíma. Odmeny si schvalili hned na prvej schôdzy a všetko je dodnes po starom aj keď poniektorý nie su spokojný. Máme šťastie, že máme známeho na pozemkovom, ktorí nas o všetkom informuje.
V skratke dva urbáriaty a každý je o inom.
Chcem sa opýtať , na schôdze vám chodí aj zástupca z SPF alebo vám zašle splnomocňujúci list, lebo aj u nás chodí len tesne cez polovicu.
  • 222
  • 222-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

vendri 26.04.2017 19:17 #9

Chcem sa vás opýtať, ak sa v archíve nenachádzajú zoznamy ani pôvodné ani neskoršie môžu sa nachádzať niekde v archíve vtedajšieho obvodného notára? Alebo môžu sa nachádzať niekde v archíve v Budapešti. Vám sa podarilo nájsť aj pôvodné stanovy ?
  • 222
  • 222-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

vendri 26.04.2017 19:49 #10

V akom archíve ste hľadali?
Ja som bola najskôr hľadala dvoch štátnych archívoch, v blízkosti nášho okresného mesta.
Ja som hľadala iba zoznamy. O Stanovy som sa nezaujímala, ale možno to bola chyba.
Hľadala som zoznamy vlastníkov, ktorým boli pozemky zabraté podľa zákona č. 2/1958.
Našla som zoznamy aj staršie.Zrejme každý rok sa odovzdávali ˇ. Niečo podobné , ako teraz sa vypisuje LHP, ale aj s menami vlastníkov a prídelom.

V madarských archívoch som nehľadala., lebo čo som potrebovala, som našla. na Slovensku.
Keby som mala i mail bez celého môjho mena, tak by som Vám ho poslala, a napísala by som Vám bližšie , kde by ste mohli nájsť to, čo hľadáte.
Ak chcete , napíšte mobilové číslo a ja Vám zavolám naspäť. Nemám tajne číslo.

SR má v tomto PS, iba podiel po jednom členovi.Nechodia na zhromaždenie.
  • aa
  • aa-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

vendri 02.05.2017 10:27 #12

Dobrý deň,
závidím Vám, že sa Vám podarilo nájsť tie menoslovy. Z ktorého roku menoslovy máte najstaršie. Nemuseli byť tie menoslovy súčasťou PKV ? Ako som písal mi máme uchované aj pôvodné stanovy jeden z roku 1909 a druhý z roku 1911. neskôršie nemáme - mal byť z roku okolo 1936 - to bolo nariadenie pre cele Slovensko, máme aj všetky č.d. k zápisom do Stanov. Minule sa mi podarilo nájsť v archíve aj prvotný LHP z rokov 1905-1915 . Sú to 3 LHP pre 3 PKV. Vo všetkých č.d. sa píše , že stanovy mali byť štvormo a tiež menoslov. Len nikto mi nevie poradiť, kde sa uchovávali. Nemôže to byť uchované niekde v národnom archíve v Budapešti ? Nemyslím, žeby sa všetko vracalo na Slovensko.
  • 222
  • 222-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

vendri 02.05.2017 10:32 #13

Ak Vám výbor nechce dať informácie ohľadne odmien,
Odporúčam Vám ešte aby ste podali podnet na prukuratúru. Ten dohliada nad správnou činnosťou urbariátov.
Je tu ešte iná možnosť, vykonať audit len .viete.......?
Alebo sa navrhnite za člena DR.
  • 222
  • 222-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

vendri 02.05.2017 12:37 #14

Veď som Vám napísala, že všetko je u nás, v Našej SR archivované.Každý rok, až po rok 1958..
  • aa
  • aa-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci

Úver ponúknuť žiadnu záruku: s minimálnym dokumentáciou 28.04.2017 09:24 #11

Úver je potrebné sa zbaviť svojich dlhov, alebo začať podnikať? Musíte financovanie, peniaze vytvoriť alebo začať podnikať, hypotéky, pôžičky na svadbe projekty.
Oprávnené: Všetci, vrátane zahraničných rezidentov (zdravotná sestra, podnikateľ, pestúnky, obchodníci).
Môžeme poskytnúť akýkoľvek druh úveru.
Výška úveru: od 1000 do 100.000 eur.
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
  • Bakaer
  • Bakaer-ov Avatar
Príspevky môžu pridávať registrovaní a prihlásení návštevníci
Moderátori: ekart

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora