Prihlásiť

Zastavíme hynutie smrečín na Slovensku?

Výjazdové zasadnutie Vlády SR na Horehroní však bolo v mnohých smeroch výnimočné. Po jedenástich rokoch si vláda tejto krajiny našla spoločnú cestu medzi lesníkov a jej rozhodnutia znamenajú pre lesníkov novú nádej a predovšetkým veľkú príležitos ukáza, čo v nich je, čo dokážu, čo znamenajú pre celú spoločnos. Jedinečná udalos si priam pýta originálne, skratkovité a dynamické sprostredkovanie na stránkach nášho časopisu. Aké najzaujímavejšie momenty sa udiali 21. novembra 2007?

Jedinečná udalos a významné rozhodnutie – to je výsledok výjazdového rokovania vlády Slovenskej republiky v Osrblí a v Čiernom Balogu na tému:

• Na začiatku obce Osrblie oproti ihrisku je všetko pripravené tak, aby členovia vlády SR na paneloch s fotografiami tunajšej kalamity z roku 1996 a pri pohľade na okolité svahy obnovených kalamitných plôch so zabezpečenými a životaschopnými mladinami dokázali porovna, čo tu bolo po niekoľko minút trvajúcej veternej smršti a čo je tu teraz po profesionálne odvedenej lesníckej práci. Fotografie a realita. Skaza a budúci les. Pôsobivé porovnanie na niektorých členov vlády robí hlboký dojem. Navyše, ak môžu vidie vedľa panelov, ako vyzerá kalamitné drevo napadnuté lykožrútmi. Nie je to príjemný pohľad. Ani pre lesníka, ani pre laika.

• Predseda vlády Róbert Fico, podpredsedovia vlády a ministri majú odborne zdatných sprievodcov. Generálny riaditeľ š.p. LESY SR Jozef Minďáš, generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra Július Novotný a riaditeľ Odštepného závodu Čierny Balog Peter Morong hovoria zanietene a k veci. Bez zbytočných príkras. „Rozsah tunajšej kalamity je porovnateľný s tým, čo spôsobila kalamita vo Vysokých Tatrách v novembri 2004. Situácia je však úplne iná. Pri spracovávaní kalamity tu v Osrblí mali lesníci podporu všetkých zainteresovaných strán, ktoré sa vedeli dohodnú na jednotnom postupe. No a dnes tu rastú lesy, ktoré si plnia a budú plni všetky svoje funkcie, ktoré si plni majú. Ak by sme mali rovnakú možnos vysporiada sa s kalamitou aj po novembri 2004, tak problémy spojené s kalamitou by boli dnes už za nami,“ zdôrazňuje J. Minďáš.

• J. Novotný upozorňuje členov vlády a pozvaných hostí na širšie súvislosti: „Na Slovensku je v súčasnosti 75 percent lesov zdravých, ale zvyšok predstavuje vážny problém. Zákon o ochrane prírody a krajiny z roku 2002 nám znemožnil vykona všetky opatrenia, ktoré bolo nutné vykona. Okolo seba vidíte stabilizovaný les, pretože po roku 1996 sme tu mohli my lesníci robi aktívne opatrenia. Kalamita z roku 2004 sa nezmenšuje, ale naopak zväčšuje, pretože nám nanútili takzvanú pasívnu ochranu. Ak by sme sa do nej nenechali dotlači, nemuseli by sme dnes na Slovensku pozera na neustále pribúdajúce màtve stromy.“

• Už na prezentačnej ploche v Osrblí dopadá na všetkých prítomných lesnícke varovanie ako vážne memento: „Ak nezačneme celoplošné systémové opatrenia v štátnych aj neštátnych lesoch, lykožrúty zvíazia! Musíme premeni nestabilné nepôvodné smrečiny na stabilné zmiešané porasty, revitalizova pôvodné smrekové porasty a intenzívne regulova neúnosnú početnos lykožrútov.“

• V zasadačke Odštepného závodu Čierny Balog minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa predkladá Správu o zdravotnom stave lesov a komentuje silné lokálne a veľkoplošné poškodenia smrečín a postupujúce rozšírenie podkôrneho hmyzu ako najvážnejší lesnícky problém súčasnosti. Na rokovanie vlády sú prizvané viaceré lesnícke autority. Okrem už spomenutých J. Minďáša a J. Novotného, štátneho tajomníka Viliama Turského aj najvyšší predstavitelia lesníckej sekcie na ministerstve pôdohospodárstva, ďalej riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Peter Líška, generálny riaditeľ Vojenských lesov a majetkov Štefan Drozd a ďalší. Toľko lesníkov na zasadnutí vlády nikdy doteraz nesedelo.

• Generálny riaditeľ Sekcie lesníckej MP SR Marián Ondrejčák odpovedá na otázku premiéra a vysvetľuje ako prebiehalo pripomienkové a rozporové konanie k predkladanej správe. O prístupe reprezentantov mimovládnych organizácií, oslovených v pripomienkovom konaní hovorí: „V prvom kole 7. novembra 2007 traja zástupcovia mimovládnych organizácií o materiáli nechceli diskutova, ale trvali buď na jeho stiahnutí z rokovania vlády, alebo na jeho zásadnom prepracovaní. Na rokovanie teda neprišli so žiadnymi konkrétnymi pripomienkami. Na druhé kolo rokovaní o niekoľko dní neskôr, ktoré sa malo kona na úrovni štatutárneho zástupcu ministerstva, odmietli prís. Ešte včera som sa osobne stretol s jedným z nich a požiadavka bola, aby materiál do vlády pripravovali odborníci. My sme presvedčení o tom, že tento materiál pripravovali odborníci.“

• Vedúci obchodu a logistiky OZ Čierny Balog Boris Pekarovič cez dataprojektor púša šesminútový film nazvaný Zastavíme hynutie smrečín? Vo filme zaznieva mnoho zaujímavých faktov. Napríklad: vietor a lykožrúty zlikvidovali v Tatrách od roku 2004 les veľký ako 21 000 futbalových ihrísk. Lykožrúty zničili za posledné dva roky v Tatrách denne 1260 smrekov. Každú minútu odumiera v Tatrách jeden smrek. Do roku 2015 môžu odumrie smrekové porasty na ploche väčšej než pokrývajú všetky národné parky na Slovensku. Finančná strata za posledné dva roky predstavuje 7 miliárd korún.

• Minister životného prostredia SR Jaroslav Izák informuje vládu o prebiehajúcich rokovaniach s Európskou komisiou. Napriek viacerým kontaktom s eurokomisármi v Bruseli, ale i u nás na Slovensku, Európska komisia neprijala žiadne zásadné rozhodnutie vyjadrujúce jej postoj k rôznym názorom na spracovanie podkôrnikovej a vetrových kalamít u nás. Podľa slov ministra ani nemožno očakáva jednoznačné stanovisko, pretože aj názory v kolégiu komisárov EK sú rozdielne. „Naše problémy si musíme vyrieši sami a stanovi jasné pravidlá, čo, kto a kde môže a nemôže.“ Vláda vyjadruje súhlas a jednomyseľne odsúhlasí Správu o zdravotnom stave lesov.

• Vláda sa zaoberá vzápätí aj informatívnym materiálom nazvaným Základné informácie o lesnom hospodárstve na Slovensku. Ešte skôr, ako ho zoberie na vedomie však má premiér niekoľko doplňujúcich otázok a je zrejmé, že materiál si pred rokovaním podrobne naštudoval. „Drevo chápem ako strategickú surovinu,“ zdôrazňuje. Zaujíma ho vývoj zásob dreva, podiel vývozu dreva zo Slovenska do zahraničia a analýza miery zhodnocovania dreva na Slovensku.

• Blesky na fotoaparátoch blýskajú, kamery bzučia, novinári nedočkavo kladú svoje otázky. Na tlačovej konferencii po skončení rokovania vlády im čelí M. Jureňa, M. Ondrejčák, J. Novotný a J. Minďáš. Minister pôdohospodárstva informuje zástupcov siedmej virtuálnej veľmoci, že výsledok rokovania vlády o problematike záchrany smrečín na Slovensku môže výrazne napomôc k vyriešeniu tohto problému. J. Novotný vysvetľuje, aký význam majú smrečiny pre horské regióny a komunity ľudí, ktorí v nich žijú. Upozorňuje, že sociálne dopady na ich život v prípade odumretia smrečín by boli citeľné, pretože ažba a spracovanie dreva a turizmus sú pre nich životne dôležité.

Jozef Marko

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Hlavné správy

Anketa časopisu LES a Letokruhy k dnešnému Dňu učiteľov: Môj najobľúbenejší pedagóg

Anketa časopisu LES a Letokruhy k dnešnému Dňu učiteľov: Môj najobľúbenejší pedagóg

Aktuálne

Dnes, v deň výročia narodenia Jána Amosa Komenského, si pripomíname Deň učiteľov. Pri tejto príležitosti sme oslovili lesnícku verejnosť s anketovou otázkou:...

Prečítajte si viac
Kritika štátnych lesníkov za lykožrútovú kalamitu na Horehroní: LESY SR reagujú - prednostne ťažia aktívne chrobačiare

Kritika štátnych lesníkov za lykožrútovú kalamitu na Horehroní: LESY SR reagujú -…

Aktuálne

Za lykožrútovú kalamitu na Horehroní môžu lesníci, ktorí nezvládli manažment hospodárskych lesov v okolí Čierneho Balogu. V utorok to na...

Prečítajte si viac
Anketa Strom roka 2024 otvorená: Nominácie je možné zaslať do 25. apríla

Anketa Strom roka 2024 otvorená: Nominácie je možné zaslať do 25. apríla

O čom sa píše

Anketa Strom roka zviditeľňuje staré, vzácne a ohrozené stromy prostredníctvom ich výnimočných príbehov a prispieva k ich odbornému ošetreniu a záchrane. Od 25...

Prečítajte si viac
Zásahový tím usmrtil medveďa, ktorý útočil na ľudí v Liptovskom Mikuláši: Po prvýkrát bol použitý pre presnú identifikáciu problémového jedinca špeciálny softvér a drony

Zásahový tím usmrtil medveďa, ktorý útočil na ľudí v Liptovskom Mikuláši: Po…

Aktuálne

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (Zásahový tím ŠOP SR) včera 26. marca vo večerných hodinách po...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora